Więcej świątecznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wśród świątecznych wypieków takich jak makowiec, keks, miodownik czy szarlotka nie może zabraknąć ciasta z dodatkiem korzennych i rozgrzewających nut. Przepis na piernik staropolski to strzał w przysłowiową dziesiątkę - jest jednak jeden haczyk. Przygotowania należy zacząć minimum trzy tygodnie przed świętami! To gwarantuje tradycyjny i idealny smak.
Przepis na piernik staropolski - to już ostatni dzwonek!
Jednym z tradycyjnych ciast na Święta Bożego Narodzenia jest piernik staropolski. Ciasto to piedestał wśród zimowych łakoci, a wszystko za sprawą długiego dojrzewania i przenikania się niezwykłych korzennych aromatów. Chociaż temat może nieco dziwić i przerażać kulinarnych nowicjuszy, w cieście nie ma nic strasznego, a zepsucie całkowicie mu nie grozi. Piernik odpowiednio przygotowany i przechowywany w lodówce to przysłowiowa bułka z masłem. W wystarczy zaledwie kwadrans, by powstała korzenna baza. Później należy uzbroić się w cierpliwość i dać ciastu poleżakować przez minimum trzy tygodnie. Tradycyjne receptury podają, że najlepszy czas leżakowania to od czterech, do nawet sześciu tygodni! Jest to zatem ostatni dzwonek na przygotowanie piernika staropolskiego na tegoroczne święta!
Zobacz wideo Przepisy na pyszne ciasta bożonarodzeniowe - zebrę i piernik
Tradycyjny przepis na piernik staropolski
Składniki:
- 250 g miodu dobrej jakości,
- 150 g masła,
- 170 g brązowego cukru,
- 1,5 łyżeczki sody,
- 500 g mąki,
- jajko i dwa żółtka,
- 80 ml mleka,
- 2 łyżki przyprawy do piernika lub miks własnej roboty (cynamon, imbir, goździki, kardamon, pieprz),
- 50 g orzechów włoskich.
Sposób przygotowania:
- Do dużego garna przekładamy masło, miód i cukier. Całość stawiamy na palniku i zagotowujemy. Cały czas mieszamy, by składniki ładnie się połączyły. Pozostawiamy do ostudzenia.
- Kolejnym krokiem jest dodanie do przestudzonej masy mąki i jajek oraz przyprawy korzennej. Całość mieszamy łyżką do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie wlewamy mleko połączone z sodą i pokrojone na mniejsze kawałki orzechy. Tak przygotowane ciasto energicznie mieszamy łyżką lub miksujemy na małych obrotach przez kilka minut.
- Następnie ciasto przekładamy do kamionkowego lub szklanego naczynia. Przykrywamy ściereczką i zabezpieczamy sznurkiem. Przechowujemy w lodówce lub innym chłodnym miejscu przez około trzy tygodnie.
- Dojrzałe ciasto piernikowe przekładamy na oprószoną mąką stolnicę. Formujemy kulę, którą dzielimy na trzy części. Każdą z nich starannie rozwałkowujemy i przekładamy na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Pieczemy w 180 stopniach przez 10-15 minut.
- Gotowe blaty studzimy i przekładamy powidłami śliwkowymi lub ulubionym dżemem. Wierzch dekorujemy polewą z czekolady i orzechami.