Zupa grzybowa - przepis, który stanie się twoim popisowym daniem wigilijnym

Zupa grzybowa czy barszcz czerwony? Która z zup zagości na wigilijnych stołach w polskich domach? Okazuje się, że danie z grzybów jest w niektórych częściach polski bardziej popularne. Być może warto wprowadzić je do świątecznego menu.

Zupa grzybowa wigilijna, czyli jaka?

Jaka powinna być zupa grzybowa wigilijna? Oczywiście tradycyjnie należy przyrządzić ją w taki sposób, aby nie zawierała mięsa lub tłuszczu odzwierzęcego. Znacznie częściej rozstrzygnięcia wymaga inny dylemat: grzyby świeże czy suszone? Zupa na świątecznym stole powinna być przygotowana z grzybów suszonych. Przede wszystkim są one w tym czasie o wiele łatwiej dostępne. Jednocześnie produkty wysuszone, a więc pozbawione nieistotnej z kulinarnego punktu widzenia wody, będą bardziej esencjonalne. Dzięki nim zupa uzyska charakterystyczny smak, który trudniej będzie osiągnąć dzięki grzybom świeżym (także mrożonym). 

Zobacz wideo Jak przygotować tradycyjny barszcz z uszkami?

Zupa grzybowa - przepis

Co będzie potrzebne do przygotowania prostej zupy grzybowej? Przepis wymaga zgromadzenia następujących składników:

  • suszone grzyby (podgrzybki i prawdziwki) - 100 g;
  • marchewka - 1 sztuka;
  • cebula - 1 sztuka;
  • pietruszka - 1 sztuka;
  • seler - nieduży kawałek;
  • przyprawy: sól, pieprz, liść laurowy i ziele angielskie;
  • makaron jako dodatek.

Zupa grzybowaZupa grzybowa fot. istock/ Tetiana_Chudovska

Przepis na zupę grzybową - krok po kroku

Jak przygotować danie? Przepis na zupę grzybową nie musi być skomplikowany. Potrzeba jednak nieco czasu i cierpliwości - chodzi przecież o danie z suszonych grzybów, które trzeba odpowiednio przygotować. Jak zrobić grzybową krok po kroku? Oto najważniejsze czynności:

  1. Należy wszystkie suszone grzyby wypłukać, potem zaś zalać zimną wodą. Powinny być w niej zanurzone przez całą noc. 
  2. Grzyby należ przełożyć do dużego garnka przeznaczonego do gotowania zupy. Dodaje się do nich wodę z moczenia, unikając jednocześnie zlania osadu. Można posłużyć się sitkiem. 
  3. Do garnka z grzybami i płynem należy dolać wodę. W sumie powinno to być ok. 2 l płynu. Całość gotujemy. 
  4. Warzywa obieramy ze skóry. Wrzucamy je wraz z przyprawami do garnka z gotującymi się grzybami. Całość powinna pozostawać na ogniu jeszcze przez ok. 30 min.
  5. Po ugotowaniu należy przecedzić wywar przez dość gęste sito. Ugotowane grzyby można pociąć na mniejsze kawałki lub dorzucić do zupy w całości (w zależności od upodobań i wielkości grzybów). 
  6. Do zupy należy dodać przygotowany wcześniej makaron. Na wigilijnym stole dobrze będą się prezentowały łazanki. Alternatywą dla nich bywają także uszka. 

Przepis na zupę grzybową na święta. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o zupę grzybową na święta? Wydaje się, że na wigilijnym stole tradycyjnie powinny znaleźć się raczej dania przygotowane w nieskomplikowany sposób. Wypada jednak dodać, że w niektórych domach przygotowywany jest wariant zaprawiany śmietaną lub białą zasmażką z mąki i masła. Oczywiście wybór zależy w tym przypadku także od upodobań domowników. 

Zupa grzybowaZupa grzybowa vsl /Shutterstock

Zobacz też: Ciasto na pierogi jest kluczem do popisowego dania na święta. Przepis Magdy Gessler na ciasto z 3 składników

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.