Świąteczne likiery - domowe trunki z ciekawym składem. Idealne na prezent i wigilijny poczęstunek

Wśród łakoci, słodyczy i tradycyjnych dań wigilijnych nie może zabraknąć domowej roboty trunków. Świąteczne likiery to prawdziwa gratka dla koneserów dobrego smaku. Pełne aromatów alkohole świetnie sprawdzą się jako własnoręcznie przygotowany prezent lub poczęstunek dla gości. Kluczowe są słodkie dodatki i estetyczne butelki.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe likiery przygotowane na święta to strzał w dziesiątkę. Są słodkie, smaczne, pełne aromatów, ale i bardzo łatwe w przygotowaniu. Wystarczy wybrać ulubione smaki i dobrze dopasować do bazowego alkoholu. Efekt? Spektakularne butelki, które pięknie się prezentują i wywołują natychmiastowy uśmiech na twarzach gości. 

Świąteczne likiery - domowe trunki ze słodkich składników

Okres Świąt Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami, co za tym idzie, pełną parą ruszają pierwsze przygotowania. Poza wypiekami i tradycyjnymi daniami warto chwilę poświęcić prezentom i aromatycznym trunkom, które umilą zimowe chwile spędzone w gronie najbliższych. Mowa tu o świątecznych likierach - domowym specjale, który można przygotować na wiele oryginalnych sposobów. Wyróżnić można słodkie smaki, które świetnie sprawdzą się w roli deserowej, jak i nieco bardziej wytrawne i mocniejsze. 

Wśród świątecznych klasyków nie sposób wymienić likieru pierniczkowego, jajecznego, cynamonowego, pomarańczowego czy krówkowego. Warto wyróżnić także ten bazujący na kultowych cukierkach kukułka, mleczny likier w whisky, czekoladowy i nieco bardziej intensywny - kawowy. Każdy smak jest wyjątkowy i idealnie wpasuje się w świąteczny klimat. Przygotowanie jest banalnie proste, a satysfakcja ogromna. Później wystarczy przelać trunek w eleganckie, szklane butelki, ozdobić, podpisać i odłożyć w chłodne miejsce, gdzie będzie czekał na wyjątkową degustację. 

Zobacz wideo Bo święta to nie tylko baby i pasztety. Wódka sour z białkiem

Przepis na świąteczny likier piernikowy

Składniki: 

  • 100 g dobrej jakościowo czekolady o min. zawartości 50 proc. kakao, 
  • 200 g cukru, 
  • 500 g niesłodzonego mleka skondensowanego, 
  • 150 g wódki, 
  • 150 g dobrej whisky, 
  • 3 płaskie łyżeczki przyprawy do piernika lub domowej mieszanki. 

Sposób przygotowania: 

  1. Czekoladę dokładnie mielimy w robocie kuchennym lub ręcznie ścieramy na tarce. 
  2. Do dużego garnka wlewamy alkohole, wsypujemy cukier, przyprawy, czekoladę i mleko. Całość dokładnie mieszamy i podgrzewamy na małej mocy palnika. 
  3. Warto użyć termometru do potraw - optymalna to 80 st. C. Gotujemy przez osiem minut, często mieszając. 
  4. Tak przygotowany likier przelewamy do ozdobnych szklanych butelek i zostawiamy do ostygnięcia. Po tym czasie zakręcamy i przechowujemy w lodówce lub chłodnej spiżarni. Każdą butelkę warto podpisać z datą produkcji. 

Przepis na pomarańczowy likier jajeczny

Składniki: 

  • duża, ekologiczna pomarańcza, 
  • 200 g cukru,
  • 250 ml śmietany kremówki 30 proc.
  • 6 żółtek,
  • 250 ml wódki.

Sposób przygotowania:

  1. Pomarańczę sparzamy wrzątkiem i ścieramy z niej skórkę - wążne by unikać białych błonek, ponieważ są gorzkie. Następnie wyciskamy z niej sok. 
  2. Do rondelka przelewamy śmietanę, dodajemy cukier, skórkę i sok z pomarańczy. Podgrzewamy, często mieszając, do momentu aż cukier się rozpuści. 
  3. Roztrzepane żółtka stopniowo dodajemy do śmietanki - cały czas mieszamy, robimy to powoli. Gdy pojawią się na brzegach naczynia bąbelki, ściągamy z palnika i przelewamy do miski przez sitko. 
  4. Dolewamy wódkę i starannie mieszamy. Tak przygotowany likier przelewamy do ozdobnych szklanych butelek i zostawiamy do ostygnięcia. Po tym czasie zakręcamy i przechowujemy w lodówce lub chłodnej spiżarni. Każdą butelkę warto podpisać z datą produkcji. 

Świąteczny likier krówkowy z trzech składników

Składniki:

  • 250 g cukierków typu krówka,
  • 500 g 500 g niesłodzonego mleka skondensowanego, 
  • 300 g czystej wódki. 

Sposób przygotowania: 

  1. Wszystkie składniki umieszczamy w rondelku. 
  2. Podgrzewamy na średniej mocy palnika przez siedem minut. Często mieszając. 
  3. Pozostawiamy do ostygnięcia. 
  4. Po tym czasie przelewamy do butelek, zakręcamy i przechowujemy w lodówce lub chłodnej spiżarni. Każdą butelkę warto podpisać z datą produkcji.
Więcej o:
Copyright © Agora SA