Najczęstsze błędy podczas gotowania bigosu. Złe proporcje i przypalony garnek to przy nich pestka

Bigos to tradycyjne danie kuchni polskiej, które często gości na naszych stołach. Niestety podczas gotowania często popełniamy małe grzeszki, które mogą odbić się na smaku dania. Tych błędów warto się wystrzgać - przypalony garnek, złe proporcje czy nieodpowiednie przyprawy to zaledwie szczyt góry lodowej.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Daniem, które w kuchni regionalnej znane jest od pokoleń, bez wątpienia jest tradycyjny bigos. Sycące, rozgrzewające i treściwe świetnie smakuje szczególnie w zimne i ponure dni. Jaki jest sekret jego przygotowania? Otóż wszystko zależy od składników, czasu oraz naczynia, w którym go przygotowujemy. Jeśli chcesz uniknąć kulinarnej katastrofy, lepiej wystrzegaj się tych błędów. 

Jak przygotować idealny bigos staropolski? 

Bigos. Danie, które zna niemal każdy i niezależnie od upodobań kulinarnych wie "z czym to się je". To tradycyjne danie kuchni polskiej o dziwo początkowo przygotowywane było bez kapusty, z której teraz raczej słynie. A więc poza swojskim warzywem nie może zabraknąć wkładki mięsnej, aromatycznych przypraw i leśnych grzybów. W recepturach często pojawiają się także suszone śliwki, dziczyzna, cebule czy czerwone wino. Jednak składniki to nie wszystko - przygotowanie jest równie ważne. Kolejność dodawanych składników wpływa na smak, z kolei długie i powolne gotowanie pozwoli wydobyć z produktów to, co najlepsze.

Jak zatem uniknąć kulinarnej katastrofy? Znamy kilka najczęściej popełnianych błędów, które finalnie wpływają na smak, wygląd i całokształt naszego bigosu. Na piedestale wykroczeń wyróżnić można zbyt dużą ilość soli. Pomińmy oczywisty fakt, że jest niezdrowa. Jej zbyt duża ilość potrafi zepsuć całe danie. Są jednak sposoby, aby ten proces odwrócić. Rady w tym zakresie znajdziesz w naszym artykule: Jak uratować zbyt słony bigos? Dzięki kilku prostym metodom będziesz mógł odzyskać jego właściwy smak.

Kolejną zbrodnią, która często się przytrafia podczas gotowania bigosu, są przypalenia. Spowodowane są złym wyborem naczynia - garnek powinien mieć grube dno, a najlepiej nieprzywierające. W ten sposób unikniemy nieapetycznych przypaleń, a danie powoli i długo będzie mogło się gotować. 

Zobacz wideo Bigos staropolski. Idealny na bożonarodzeniowy obiad

Tych błędów należy unikać podczas gotowania bigosu

Innym notorycznym błędem są nieodpowiednie proporcje. Oczywiście nie psuje to całego dania, jednak znacząco zmienia jego smak. Warto wcześniej zaplanować zakupy i dobrać odpowiednią ilość mięsa względem kapusty. Najlepsze jest rozwiązanie pól na pół. 

Mięso w bigosie to kolejny ważny punkt - im lepsze, tym smaczniejsze efekt. Nie warto oszczędzać - dodajmy do niego różne gatunki, takie jak dziczyzna, dobrej jakości kiełbasa lub aromatyczny boczek wędzony. Jeśli dodasz jedynie resztki z wczorajszego obiadu, całość wyjdzie nieco jałowa. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA