Tradycyjne potrawy wigilijne. Podpowiadamy, których dań nie powinno zabraknąć na świątecznym stole

Przedstawiamy tradycyjne potrawy wigilijne - zgodnie z polską tradycją na stole powinno pojawić się ich dwanaście. Dania, których nie powinno zabraknąć na wieczerzy wigilijnej to między innymi postna zupa, kompot z suszu, kapusta z grochem, śledzie, smażony karp i sałatka jarzynowa.

Według polskiej tradycji w Wigilię Bożego Narodzenia serwuje się dwanaście potraw. Zazwyczaj tę liczbę wiąże się z liczbą apostołów Jezusa. Wieczerza wigilijna utożsamiana jest z symbolem braterstwa i miłości międzyludzkiej. Które dania pojawiają się na polskich stołach? W Wigilię w wielu domach podaje się dania, które są spożywane tylko raz w roku - podkreślają one wyjątkowość tego dnia. 

Zobacz wideo Ciasto ze śliwkami na oleju

Potrawy wigilijne różnią się w zależności od regionu Polski

W różnych regionach Polski menu zmienia się w zależności od zwyczajów i upodobań. Kluczowe dania wieczerzy wigilijnej w naszym kraju to barszcz z uszkami, zupa rybna lub grzybowa z łazankami, smażony karp, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, ryba po grecku oraz śledzie, które można przygotowywać na wiele sposobów. Poza tym na wigilijnym stole nie może zabraknąć kompotu z suszonych owoców i sałatki jarzynowej. Jeśli chodzi o ciasta, zazwyczaj są to pierniki, serniki i makowce.

Wigilijne dania na słodko, czyli pierogi ze śliwkami, kutia i makiełki

Podczas wieczerzy wigilijnej na stole pojawiają się również dania na słodko, m. in. pierogi z suszonymi śliwkami. W wielu polskich domach nie może zabraknąć również potraw na bazie maku, czyli np. kutii, którą przyrządza się z różnymi bakaliami i pszenicą. Podobnym do niej daniem są makiełki z makaronem - serwuje się je przede wszystkim w śląskich domach. Mak tak często pojawiający się w potrawach wigilijnych jest symbolem obfitości i dobrobytu w nadchodzącym roku.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.