Przepis na idealne pierogi wigilijne? Kluczowy jest soczysty farsz z kapusty i leśnych grzybów

Pierogi z kapustą i grzybami to danie obowiązkowe na wigilijnym stole. Babcia Zosia zdradza tradycyjną, domową recepturę, dzięki której farsz będzie soczysty i pełen aromatów. Jak podkreśla - to kiszonka własnej produkcji nadaje smaku, a najlepsze grzyby to te własnoręcznie nazbierane. Tak przygotowane składniki w połączeniu z delikatnym ciastem podpiją serca gości.

Więcej świątecznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć tradycyjnych dań, a te z kolei najlepiej smakują przygotowane według sprawdzonych babcinych receptur. Na piedestale królują pierogi, a kluczem ich wyjątkowego smaku jest pachnący i soczysty farszy z kiszonej kapusty i grzybów. 

Farsz do wigilijnych pierogów - te składniki to podstawa

Czerwony barszcz, uszka, pierniki, makowiec, kompot z suszu - wszystkie te dania to tradycyjne przysmaki wigilijne, w bożonarodzeniowym okresie królują na stołach. Nie może zabraknąć także pierogów z kapustą i grzybami. Bazą jest odpowiednio przygotowane ciasto, z kolej farsz to mieszanka swojskich produktów i przypraw. Jak zatem przygotować to flagowe danie? Jak mawia babcia Zosia - pierogi przysłowiowa to bułka z masłem, kluczowe są jednak najlepszej jakości składniki. 

Czego zatem będziemy potrzebować? Najważniejsza jest kapusta - najlepiej smakuje ta domowej produkcji z dodatkiem marchewki, jednak zakupiona w zaufanym warzywniaku czy straganie również się sprawdzi. Kolejnym składnikiem są grzyby - tutaj także warto sięgnąć po te własnoręcznie nazbierane i ususzone, chodzi głównie o jakość i ceny - produkt sklepowy, szczególnie w okresie świąt często osiąga zawrotne kwoty. 

Zobacz wideo Tajniki szefa kuchni - pierogi z kapustą i grzybami

Przepis na babciny farsz do wigilijnych pierogów 

  • 800 g kiszonej kapusty,
  • 60 g suszonych grzybów,
  • 2 cebule,
  • 5 solidnych łyżek oleju,
  • sól, 
  • pieprz, 
  • cukier, 
  • liście laurowe, 
  • ziele angielskie.

Sposób przygotowania: 

  1. Zaczynamy od wcześniejszego namoczenia grzybów w zimnej wodzie - warto zrobić to dzień przed planowanym lepieniem pierogów. Wskazówka - świetnie sprawdzi się mieszanka prawdziwków i podgrzybków. Wodę, w której moczymy grzyby, zachowujemy. 
  2. Grzyby kroimy w paski, które starannie siekamy. 
  3. Poszatkowaną cebulę podsmażamy na patelni, gdy warzywo nabierze kolorów, dodajemy grzyby. Po kilku minutach ściągamy patelnię z palnika. 
  4. Dokładnie odciśniętą kapustę kiszoną starannie siekamy. Dodajemy wszystkie przyprawy i wodę spod grzybów. Dodajemy cebulę i grzyby. Całość dokładnie mieszamy i podsmażamy w dużym garnku przez około pół godziny. Warto wybrać naczynie z grubym dnem - nie zapominajmy także, by co jakiś czas farsz zamieszać. 
  5. Tak przygotowany farsz studzimy, a następnie hojnie nakładamy na ciasto pierogowe. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA