Czy w Wigilię można jeść mięso? Kościół wypowiada się jednoznacznie, ale jest jeszcze polska tradycja

Czy w Wigilię można jeść mięso? To bardzo popularne pytanie przed świętami. Odpowiedź na nie jest prostsza niż by się mogło wydawać. Podczas wieczerzy wigilijnej na stole nie znajdziemy dań mięsnych. Wszystko ze względu na polską tradycję.

W Wigilię Bożego Narodzenia tradycyjnie na stole nie znajdziemy dań mięsnych. Nie oznacza to jednak, że zjedzenie mięsa 24 grudnia to grzech. Tego dnia post ścisły bowiem nie obowiązuje, nie jest to dzień, w którym powinno się wstrzymywać od jedzenia mięsa. Post w dniu wieczerzy wigilijnej to jedynie polska tradycja.

Zobacz wideo Ciasto ze śliwkami na oleju

Czy w Wigilię można jeść mięso? Post pozwala podkreślić wartość wieczerzy wigilijnej

Dawniej 24 grudnia jadano dwa małe posiłki i jeden duży. Wieczerza wigilijna dzięki temu nabierała ogromnego znaczenia - osoby, które pościły tego dnia mogły zaczerpnąć z niej siłę. Już pierwsi chrześcijanie pościli przed ważnymi wydarzeniami właśnie po to, aby niejako czerpać z nich siłę. Obecnie poszczenie w Wigilię to jedynie polska tradycja, którą wiele osób ciągle kultywuje. W innych krajach taki zwyczaj nie istnieje - wszystko zależy od naszych tradycji.

Kodeks prawa kanonicznego nie zabrania jeść mięsa w Wigilię

Według prawa kanonicznego spożywanie mięsa w dniu Wigilii nie jest zakazane. Kościół w Polsce zachęca jednak do zachowania tradycji i zjedzenia jedynie małego posiłku przed wieczerzą wigilijną. Warto dodać, że jedzenie w święta nie jest tylko zaspokojeniem potrzeb fizjologicznych. Właśnie spożywając odpowiednie potrawy podkreśla się wyjątkowość tego dnia. Dania, które jada się w Boże Narodzenie wymagają wiele pracy i przygotowuje się je tylko raz w roku. Dzięki temu można jeszcze bardziej poczuć i zrozumieć niezwykłość oraz cud narodzin Jezusa.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.