Zapomnij o suchym makowcu! Ten składnik dodany do masy gwarantuje pyszne, wilgotne ciasto świąteczne

Makowiec to tradycyjny i flagowy wypiek świąt Bożego Narodzenia. Jeśli chcesz, by ciasto wyszło smaczne, a wnętrze idealnie kremowe i wilgotne sięgnij po słodki składnik. Tak przygotowana masa wypadnie idealnie w połączeniu z drożdżowym rarytasem.

Więcej świątecznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wśród wigilijnych specjałów nie może zabraknąć słodkich wypieków i tradycyjnych przepisów babci. Na piedestale króluje makowiec, przyozdobiony lukrem i skórką pomarańczy. Jednak to nie dekoracja, czy ciekawy kształt czyni ciasto wybitne smacznym - kluczowa jest masa makowa z sekretnym dodatkiem.

Masa makowa - przepis na świąteczny rarytas

Makowiec to jedno z ciast bożonarodzeniowych, którego nie może zabraknąć na tradycyjnej kolacji wigilijnej. Delikatne i rozpływające się ciasto drożdżowe to jedynie połowa sukcesu. Kluczowa jest aromatyczna masa makowa, która wypełnia po brzegi wnętrze ciasta. Jakich zatem użyć składników, by uzyskać kremowy, zimowy rarytas? 

Przygotowanie makowca to dwa etapy - ciasto drożdżowe i masa makowa. To właśnie aromatyczne nadzienie jest sukcesem udanego wypieku. Ważne są składniki. Nie może zabraknąć najważniejszego i bazowego - maku, orzechów, suszonych owoców takich jak żurawina, rodzynki, morele, czy kremowego masła. Miód to kolejny istotny składnik. Warto wybrać gryczany rarytas. Jest on nie tylko intensywny, ale i charakterystyczny smakowo. Dodany do masy makowej uwydatni smak pozostałych składników i nada całości aromatu. 

Zobacz wideo Makowiec nowojorski. Jego przygotowanie jest łatwiejsze, niż myślisz

Przepis na masę makową z miodem gryczanym

Składniki: 

  • 250 g suchego maku,
  • 50 g orzechów włoskich,
  • 3 łyżki miodu gryczanego,
  • solidna łyżka masła,
  • 400 ml wody,
  • 150 g suszonych owoców (żurawina, rodzynki, morele).
  • 40 g brązowego cukru. 

Sposób przygotowania:

  1. Zaczynamy od wsypania maku do garnka i zalania wodą. Całość gotujemy 10 minut od zagotowania. Mak przecedzamy na gęstym sitku. Mielimy dwukrotnie w maszynce i przekładamy do garnka.
  2. Orzechy i suszone owoce dokładnie siekamy i dodajemy do maku. 
  3. Do składników dodajemy także miód gryczany, masło i cukier. Całość ponownie stawiamy na palniku i na małym ogniu gotujemy. Masa powinna mieć lepką i gęstą konsystencję. 
  4. Masa po przestudzeniu jest gotowa do nakładania na ciasto. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.