Tradycyjny karp smażony. Trzymaj się tych zasad, a będzie doskonały

Karp smażony to danie, którego w wielu domach nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Podpowiadamy, co zrobić, aby pozbyć się mulistego posmaku oraz zdradzamy przepis na tradycyjnego karpia smażonego w panierce. Trzymaj się tych zasad, a będzie doskonały.

Dla jednych święta bez karpia byłyby nie pełne, z kolei wiele osób nie przepada za tą rybą z uwagi na jej mulisty posmak. Na szczęście możesz się go pozbyć dzięki temu sprawdzonemu sposobowi. Co należy zrobić? Po sprawieniu ryby i pokrojeniu jej na kawałki włóż ją do mleka z dodatkiem soku z cytryny oraz odrobiną majeranku, a następnie odstaw ją do lodówki na całą noc. Pamiętaj, aby przed smażeniem odsączyć karpia z mleka.

Zobacz wideo Karp na puree pietruszkowym z pesto

Karp smażony filet. Jaką rybę wybrać, żeby miała mało ości? 

Część osób kupuje karpia w całości i samodzielnie go sprawia. Niestety wówczas karp może mieć wiele ości. Jaką rybę wybrać, aby miała ich mniej? Polecamy kupować większą rybę, ważącą minimum 1,5 kg. W takim karpiu będzie znacznie mniej małych ości, które trudno dostrzec. Natomiast, jeśli ości bardzo ci przeszkadzają to w sklepie, bez trudu znajdziesz także filety z karpia. 

Karp smażony przepis - lista składników

Czego potrzebujesz do przygotowania karpia? Poniżej znajdziesz listę wszystkich niezbędnych składników: 

  • pięć dzwonków lub filetów z karpia,
  • 3/4 szklanki bułki tartej,
  • pół szklanki mąki,
  • jajko,
  • olej rzepakowy,
  • sól i pieprz.

Karp smażony w panierce - sposób przygotowania 

Najpierw przygotuj trzy miseczki. Do pierwszej wsyp mąkę, do drugiej wbij i roztrzep jajko, a następnie  dodaj przyprawy. Do ostatniej miski wsyp bułkę tartą. Każdy kawałek ryby najpierw obtocz w mące, następnie w jajku, a na końcu w bułce tartej. Rozgrzej na patelni dużą ilość oleju. Następnie wrzuć kawałki karpia na patelnię i smaż raz na jednej, raz na drugiej stronie, aż się zarumieni. Pamiętaj, aby smażyć karpia na chwilę przed kolacją wigilijną, aby był podany na ciepło. 

Zobacz też: Jak rozpoznać dobrego karpia? Przyjrzyj się oczom, spójrz na skórę. "Błyszcząca, świetlista powłoka"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.