Więcej świątecznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Pierogi z kapustą i grzybami to klasyka wśród wigilijnych potraw. Znane i lubiane swojskie danie wyjdzie idealne w smaku dzięki babcinemu przepisowi. Zdradza on idealne proporcje na delikatne i sprężyste ciasto, czy podpowiada, jakich użyć grzybów.
Pierogi z kapustą i grzybami - tradycja w wykonaniu babci
Wśród babcinych przepisów można wymienić wiele smacznych pozycji, także tych świątecznych. Obok pełnego aromatu barszczu czerwonego nie można zapomnieć o uszkach, makowcu, grzybowej czy krokietach. Jednak jedno danie to prawdziwy piedestał. Mowa tu oczywiście o pierogach z kapustą i grzybami. Wigilijne danie to przysłowiowe niebo na talerzu. Smak zawdzięczamy leśnym rarytasom, domowej roboty kapuście kiszonej i delikatnemu ciastu, które nie jest twarde, ani się nie rozgotowuje.
Jak głosi babcina receptura, pierogi z kapustą i grzybami należy przygotowywać z dbałością o najmniejsze szczegóły. Zaczynając od wyboru najlepszej jakości składników, a kończąc na ozdobnym wykończeniu w falbankę lub warkoczyk.
Zobacz wideo Tajniki szefa kuchni - pierogi z kapustą i grzybami
Przepis babci na pierogi z kapustą i grzybami
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej,
- przegotowana, gorąca woda,
- żółtko,
- szczypta soli.
Farsz:
- 500 g kiszonej kapusty,
- 70 g suszonych grzybów,
- cebula,
- szczypta cukru,
- sól,
- pieprz,
- ziele angielskie,
- liść laurowy,
- olej.
Sposób przygotowania:
- Na samym początku warto wspomnieć, że dzień przed planowanym lepieniem pierogów należy namoczyć w zimnej wodzie grzyby. Tak przygotowane przelewamy do garnka i obgotowujemy, aż będą miękkie. Grzyby następnie odcedzamy i drobno kroimy.
- Kolejnym krokiem jest przygotowanie kapusty - odsączamy ja z soku, przekładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy z dodatkiem ziela angielskiego i liścia laurowego, aż zmięknie. Starannie odsączamy, szatkujemy i dodajemy do grzybów. Całość doprawiamy solą i pieprzem.
- Kolejnym krokiem jest zrobienie ciasta na pierogi. Z mąki formujemy kopczyk, na środku robimy dziurkę, wlewamy żółtko i solimy. Następnie mieszamy jajko, całość siekamy nożem i stopniowo podlewamy wodą. Gdy składniki się połączą, energicznie zagniatamy ciasto. Formujemy kulę, dzielimy na trzy części i przykrywamy ściereczką.
- Jedną część ciasta rozwałkowujemy. Przy pomocy szklanki wycinamy koła. Na każde z nich nakładamy sporą porcję farszu. Lepimy pierogi - brzegi ozdabiamy falbanką, warkoczykiem lub przy pomocy widelca.
- Czynność powtarzamy, aż skończy się ciasto i farsz.
- Tak przygotowanie pierogi gotujemy w osolonym wrzątku lub odpowiednio mrozimy.