Jak wybrać idealne mandarynki? Znamy wskazówki, dzięki którym znajdziesz słodkie i soczyste owoce

Zimowe menu pełne jest wyjątkowych smaków i aromatów. Poza grzańcami, piernikami i rozgrzewającymi daniami nie może zabraknąć miejsca na mandarynki. Małe cytrusy to synonim świąt, jednak przed zakupem warto poznać kilka trików, które gwarantują soczysty zakup.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mandarynki to jeden z flagowych produktów świątecznych, którego nie może zabraknąć w menu. Idealne cytrusy mają słodko-kwaśny smak, są jędrne i soczyste. Niestety, podczas zakupów często trafić można na nieapetyczne sztuki. Podpowiadamy, jak tego uniknąć i wybrać idealne okazy.  

Mandarynki Jak wybrać idealne mandarynki? Te triki gwarantują słodki i soczysty zakup

Jak wybrać idealne mandarynki? 

Jak się okazuje mandarynka, mandarynce nie równa. Jak zatem wybrać idealne owoce z soczystym miąższem pełnym witamin i soku? Przy zakupie mandarynek warto kierować się kilkoma złotymi zasadami. Pierwsza z nich to rozmiar - najlepiej wybierać te średniej wielkości - są soczyste, nieprzerośnięte i słodkie. Owoce z uszkodzeniami czy przebarwieniami lepiej odłożyć. Kolejnym ważnym szczegółem jest wygląd skorki cytrusa. Każdy owoc warto dokładnie obejrzeć, zwłaszcza miejsce korzonka. Powinno być białe, a nie brązowe i zdrewniałe. 

Zobacz wideo Czy cytrusy to najlepsze źródło witaminy C? [NaZdrowie]

Mandarynka idealna - jak wybierać sezonowe owoce? 

Wybierając mandarynki, warto kierować się także wagą. Soczyste owoce, z bogatym wnętrzem będą znacznie cięższe od tych suchych i niesmacznych. Pamiętajmy więc zasadę im cięższa, tym lepsza. Cytrusy nie powinny jednak być zbyt miękkie - wówczas możemy spodziewać się papki zamiast jędrnego miąższu. 

Miejsce zakupu także ma znaczenie. Wybierajmy targi i stragany - cytrusy po zerwaniu lubują się w chłodzie. Niska temperatura pozwala zachować im świeżość i idealny smak. Niestety, często owoce nabywamy w supermarketach, gdzie jest dosyć ciepło. 

Co jeszcze warto wiedzieć o cytrusach? Więcej wskazówek na zakup idealnych mandarynek zdradziła Agnieszka Pocztarska znana z kanału o zdrowej żywności - czytamyetykiety na Instagramie.

 
Więcej o: