Po tym poznasz dobre mandarynki. Oto na co najlepiej zwrócić uwagę podczas wybierania tych cytrusów

Trwa sezon na mandarynki, dlatego warto wiedzieć, jak właściwie wybierać cytrusy w sklepie. Dobre owoce mają pewne cechy charakterystyczne, które ułatwią wam wybór. Chodzi przede wszystkim o ich zapach i kolor skórki.

Mandarynki to bardzo smaczne i zdrowe owoce, które można znaleźć w sklepach jesienią i zimą. Jak je wybierać, aby były słodkie i soczyste? Należy zwracać uwagę na kilka podstawowych cech. Powinno się  sprawdzić ich zapach, miękkość i wagę.  

Zobacz wideo Ciasto ze śliwkami na oleju

Mandarynki zawierają duże ilości witamin, dlatego dobrze jest sięgać po nie jesienią i zimą

Cytrusy są źródłem wielu witamin i składników mineralnych. W mandarynkach znajdziemy witaminy A, E oraz witaminy z grupy B. Poza tym zawierają tiaminę, wapń, potas, magnez i żelazo. Mandarynki to jedne z najzdrowszych owoców - pomagają wzmocnić odporność i chronią przed infekcjami.

Jak wybierać mandarynki? Przed zakupem warto dokładnie obejrzeć owoc

Pierwszą cechą, na jaką powinno się popatrzeć, jest kolor skórki. Najlepsze owoce będą miały żywy, pomarańczowy odcień. Jeśli znajdziesz na mandarynce plamki czy przebarwienia, nie będzie ona właściwym wyborem. Poza tym skórka nie powinna przylegać bardzo mocno do owocu - taka mandarynka nie będzie soczysta. Powinno się wyczuwać pustą przestrzeń między owocem a skórką. Innym bardzo ważnym czynnikiem jest waga. Cięższe będą miały więcej soku w miąższu.

Zapach mandarynki pozwoli ci wybrać odpowiedni owoc

Dobrze jest powąchać mandarynki w sklepie. Dojrzałe owoce mają wyraźny, przyjemny zapach. Kolejną niemniej istotną cechą jest kształt - najlepiej wybierać te okrągłe. Warto pamiętać, że lepiej jest wybierać mandarynki luzem, a nie pakowane. Poza tym jeśli zobaczy się na nich choćby najmniejszą oznakę pleśni, należy wybrać inne owoce. Mandarynki najlepiej jest przechowywać w lodówce. Dzięki temu na dłużej pozostaną świeże.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.