Więcej świątecznych przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Święta zbliżają się wielkimi krokami i wielu z nas szuka inspiracji na świąteczne potrawy. Jeśli w tym roku pierwszy raz stoisz przed wyzwaniem, jakim jest przygotowanie barszczu, warto poćwiczyć i już dziś przygotować barszcz z krokietami z kanału Rączka Gotuje. Śląski kucharz tłumaczy od A do Z, jak zrobić aromatyczny barszcz i zdradza sekret idealnego farszu z pieczarek. Podpowiada, żeby do duszących się pieczarek wlać wodę, w której moczyły się suszone grzyby, których na pewno używasz do pierogów, uszek lub innych wigilijnych potraw. Tę wodę zachowaj, bo ma niesamowite walory smakowe. Wówczas farsz z pieczarek zyska nowy, bardziej grzybowy aromat, a krokiety nie będą miały sobie równych.
Rączka Gotuje - przepis na kokiety i barszcz, czyli przedświąteczne ćwiczenia kulinarne
Barszcz czerwony:
Składniki:
- 1 kg buraków
- wędzona kość ze schabu
- 1 jabłko
- włoszczyzna: 2 marchewki, 1 pietruszka, pół selera, 1 por
- 6 ząbków czosnku i jedna cała główka
- kawałek czerwonej papryki
- ok. 0,3 l koncentratu barszczu czerwonego
- sól, pierz, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek
Krokiety z pieczarkami:
Składniki na naleśniki:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 szklanka mleka
- ok. 200 ml gazowanej wody mineralnej
- 2 jajka
- łyżka oleju
- sól
Farsz:
- 0,5 kg pieczarek
- 2 cebule
- 50 g masła
- 200 g startej mozzarelli (opcjonalnie)
- sól, pieprz
- woda z moczenia suszonych grzybów
Sposób wykonania - barszcz:
- Przygotuj garnek i włóż do niego wędzone kości. Rączka podpowiada, żeby użyć innego mięsa, jeśli nie lubisz posmaku wędzonki. Zalej kości wodą i dodaj kilka listków laurowych i kilka kulek ziela angielskiego. Wstaw na średni ognień.
- Warzywa obierz i dodaj do wywaru. Dodaj także jabłko pokrojone w ćwiartki oraz główkę czosnku przekrojoną wzdłuż na pół, razem z łupinami. Nie zapomnij o kawałku papryki. Dodaj sól, pieprz do smaku i gotuj na wolnym ogniu przez ok. godzinę. Pamiętaj, że barszcz ma jedynie "pyrkać", wówczas składniki oddadzą do wywaru to, co najlepsze.
- Kiedy wszystkie warzywa będą już miękkie, możesz przecedzić barszcz przez sito do kolejnego garnka. Dodaj 6 ząbków czosnku przeciśniętych przez praskę, wlej esencję oraz dodaj majeranek. Podgrzewaj na wolnym ogniu, ale nie dopuść, by barszcz się zagotował - wówczas straci kolor.
Kiedy barszcz się gotuje, przygotuj krokiety.
Naleśniki na krokiety - sposób wykonania:
- Do miski wlej mleko i wodę. Lekko osól, wbij jajka i wymieszaj.
- Przesiej mąkę pszenną i całość połącz w gładkie ciasto.
- Patelnię delikatnie natłuść olejem i jego nadmiar zlej do zlewu. Patelnię porządnie rozgrzej i za pomocą chochelki nakładaj porcje ciasta na naleśniki. Smaż na złoty kolor.
Pieczarkowy farsz - sposób wykonania:
- Pieczarki zetrzyj na tarce, cebulę drobno posiekaj.
- Przygotuj patelnię i rozgrzej na niej masło. Następnie dodaj cebule i kiedy się zeszkli, dołóż pieczarki. Wlej chochelkę wody z moczenia suszonych grzybów i duś całość, aż nadmiar płynu odparuje. W międzyczasie lekko osól.
- Kiedy z pieczarek odparuje woda, dodaj startą mozzarellę i wymieszaj.
Krokiety - składanie i smażenie
- Najpierw przygotuj składniki panierki. Do głębokiego i szerokiego naczynia wsyp bułkę tartą, a w misce roztrzep kilka jajek z dodatkiem soli.
- W głębokiej patelni lub rondlu rozgrzej olej. Krokiety powinny smażyć się w niemal głębokim tłuszczu - wówczas będą równomiernie złote i chrupiące.
- Na środku każdego naleśnika połóż porcję farszu i lekko ją rozsmaruj, zachowując czyste krawędzie. Następnie złóż boki do środka i zacznij zawijać od dołu do góry w rulon.
- Zwinięte naleśniki zanurz w jajku, następnie dokładnie obtocz w bułce tartej i dobrze je "uklep", by panierka się nie odkleiła.
- Opanierowane krokiety smaż na złoty kolor w porządnie rozgrzanym tłuszczu.
Jeśli masz ochotę na krokiety z innym farszem, Rączka poleca również wersje z mieloną łopatką i grzybami, wędzonym łososiem oraz szynką i papryką.