-
Haps
-
Jak przygotować
- Jak zrobić zakwas z buraków, żeby zdążyć do Wigilii? Sprytny trik sprawi, że będzie gotowy już w 4 dni
Jak zrobić zakwas z buraków, żeby zdążyć do Wigilii? Sprytny trik sprawi, że będzie gotowy już w cztery dni
Do świąt już rzut beretem, a tobie zapomniało się nastawić zakwas? Jeśli myślisz, że teraz czeka cię już tylko barszcz z torebki, śpieszymy z przepisem na zakwas z buraków last minute. Trik z kwaśnym sokiem sprawi, że aromatyczna baza do wigilijnego barszczu będzie gotowa już w cztery dni.
Więcej świątecznych przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Zapewne wielu z nas nie wyobraża sobie kolacji wigilijnej bez aromatycznego, czerwonego barszczu z uszkami. Istotą tego dania jest wyrazisty smak, który uzyskiwany jest przez dodatek zakwasu (wigilijnego barszczu tradycyjnie nie gotuje się na mięsie). Niestety, proces kiszenia zakwasu jest dość długi i jeżeli ktoś zapomniał nastawić zakwas odpowiednio wcześniej, pewnie poziom świątecznego stresu mocno wzrósł. Niepotrzebnie. Dziś mamy przepis na zakwas z buraków, który będzie gotowy już w cztery dni. Jak przyśpieszyć ten proces? Do słoika z burakami dodaj 2 łyżki soku z kiszonej kapusty. Kwaśny dodatek idealnie sprawdzi się podczas zakwasu last minute.
Jak zrobić zakwas na barszcz last minute?
Składniki:
- 1 kg buraków (polecam używać podłużnych - idealnie się sprawdzają)
- 1 główka czosnku
- 4 listki laurowe
- 6 kulek ziela angielskiego
- 1 litr przegotowanej, letniej wody
- 1 pełna łyżka soli
- 2 łyżki soku z kiszonej kapusty (kiszonej, nie "kwaszonej")
Sposób wykonania:
- Wodę zagotuj z łyżką soli i pozostaw do ostygnięcia. Buraki wyszoruj, nie musisz ich obierać. Następnie pokrój je w plastry i włóż do dużego, wyparzanego słoika.
- Ząbki czosnku lekko zmiażdż nożem (ich również nie musisz obierać) i włóż między plastry buraków. Dodaj przyprawy i zalej całość wodą. Dodaj dwie łyżki soku z kapusty, wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce (np. blisko kaloryfera).
- Słoik zakryj gazą i codziennie mieszaj zakwas drewnianą łyżką. Po czterech dniach powinien być już kwaśny, jeśli jednak chcesz uzyskać intensywniejszy smak, wydłuż czas kiszenia o 2 dni.
Wskazówka: Jeśli nie masz pod ręką soku z kapusty, sok z kiszonych ogórków sprawdzi się równie dobrze.