Niemal wszystkie przepisy na bigos wigilijny są podobne, ale zwykło się mówić, że w każdym domu smakuje on nieco inaczej. Niezależnie od tego, na jaką wersję się zdecydujemy, nie da się ukryć, że święta bez tego dania nie byłyby takie same. W niektórych domach nazwa bigos jest zarezerwowana wyłacznie dla wersji mięsnej, natomiast bezmięsny bigos to po prostu kapusta z grzybami.
Jedną z możliwych wersji bigosu wigilijnego, w którym dominują grzyby zaproponowała Magda Gessler. Jej przepis opiera się na suszonych borowikach lub podgrzybkach, które podkręcają smak potrawy, a przy tym sprawiają, że całe danie smakuje znakomicie.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Grzyby zalewamy niewielką ilością wody, aż do ich przykrycia. Solimy, dodajemy trzy ziela angielskie, trzy liście laurowe, kilka ziarenek pieprzu i cebulę pokrojoną na cztery części. Gotujemy na małym ogniu do miękkości. Drugą cebulę kroimy w kostkę i szklimy na rozgrzanym oleju w garnku z grubym dnem. Potem dodajemy kminek i mieszamy, następnie nieumytą kiszoną kapustę. Pilnujemy, aby się nie przypaliła.
Jeśli lubimy kwaśny bigos, dodajemy soku z kapusty. Gdy grzyby będą miękkie, dodajemy je do smażącej się kapusty i mieszamy. Dodajemy ziarna pieprzu, sól i cukier. Dusimy pod przykryciem na małym ogniu przez godzinę. Na koniec kroimy jabłka w ósemki i dodajemy do kapusty, po czym dusimy przez kilkanaście minut bez przykrycia.
Alternatywnie możemy zdecydować się również na mięsną wersję bigosu, która równie jak przepis z grzybami jest bardzo częstym gościem na świątecznych stołach. Niezależnie od tego, którą wersję wybierzemy, możemy być pewni pysznego, aromatycznego dania.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Oba rodzaje kapusty kroimy i mieszamy w dużym garnku. Cebulę i grzyby kroimy na drobno i szklimy na oliwie, po czym dodajemy do kapusty. Marchewkę ścieramy na tarce lub kroimy w nieduże słupki i również dodajemy do kapusty. To samo robimy z mięsem, po wcześniejszym podsmażeniu na złoto na oliwie, a także z pokrojonym w kostkę boczkiem.
Do garnka z kapustą i resztą składników dodajemy kilka szklanek wody, aby przykryła produkty. Dodajemy przyprawy i gotujemy przez kilka godzin, aż mięso stanie się miękkie i zacznie się rozpadać. Pod koniec gotowania dodajemy koncentrat pomidorowy i paprykę. Opcjonalnie można dodać nieco więcej soli i pieprzu.
Zobacz też: Przepis na "prawdziwy" bigos Magdy Gessler. Sekret tkwi w pominięciu jednego kroku