Jak uratować zbyt gorzki makowiec? Uzyskasz idealny smak, jeśli przygotujesz mak we właściwy sposób

Jak uratować zbyt gorzki makowiec? Najważniejsze w jego przygotowaniu jest odpowiednie przyrządzenie masy makowej. Podpowiadamy, co zrobić, aby wasze bożonarodzeniowe ciasto miało słodki i lekko orzechowy smak masy makowej.

Makowiec to jedno z najważniejszych ciast bożonarodzeniowych. Ma bardzo delikatną strukturę i owocowo-orzechowy aromat. Czasem jednak może się zdarzyć, że będzie miał gorzkawy posmak. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec? Podpowiadamy, jak zrobić dobrą masę makową.

Zobacz wideo

Mak może mieć gorzki smak, ponieważ przechowywano go w niewłaściwych warunkach

Podczas robienia zakupów powinno się zwracać uwagę na to, w jakich warunkach mak jest przechowywany. Zbyt wysoka temperatura otoczenia może spowodować jego jełczenie. Z kolei zjełczały mak staje się gorzki i niesmaczny. 

Unikniesz gorzkiego smaku makowca, jeśli przygotujesz go w odpowiedni sposób

Co jednak, gdy kupiliśmy masę makową, a te jest zbyt gorzka? Należy zalać mak wrzątkiem i pozostawić na kilka godzin, aby napęczniał. Następnie należy zmielić go trzykrotnie w maszynce do mielenia mięsa. Do masy makowej dodaj odrobinę likieru pomarańczowego, ulubione bakalie: pokrojone orzechy bez skórek, morele, kandyzowane skórki pomarańczy itp. Im więcej bakalii użyjesz, tym makowiec stanie się bardziej aromatyczny, zmniejszy się także ryzyko wystąpienia goryczy.

Jak kupować świąteczne prezenty Szukasz prezentu dla dziecka na święta? O tym musisz pamiętać

Jak uratować zbyt gorzki makowiec? Upieczone ciasto można nasączyć ponczem

Jeśli upiekłeś makowiec, który jest gorzki w smaku, możesz go jeszcze uratować. Jednym ze sposobów będzie nasączenie go ponczem pomarańczowym złożonym ze świeżego soku z pomarańczy, wody, cukru i odrobiny rumu. Innym rozwiązaniem będzie polanie go obficie dużą ilością owocowego lukru, który zdominuje gorycz maku.

Gęś pieczona na święta. Zdjęcie ilustracyjne Gęś pieczona na święta - korzenna, z jabłkami lub mandarynkami. Którą wybierzesz?

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: