Sałatka szuba, czyli śledź pod pierzynką, nie jest zbyt popularnym daniem świątecznym na polskich stołach. O wiele częściej można się z nią spotkać w krajach byłego ZSRR, bo stamtąd danie się wywodzi. Zimna zakąska serwowana m.in. na Ukrainie może występować w kilku wersjach, ale za klasyczną uznaje się tę z burakami ćwikłowymi.
Jak powstało danie? Pewne jest, że filety śledziowe z ułożonymi warstwami dodatkami w postaci ugotowanych ziemniaków, cebuli, jajek na twardo i ugotowanych buraków cukrowych doceniono po raz pierwszy w latach 60. i 70. XX w. Istnieje jednak przekonanie, że sałatka mogła powstać jeszcze w przedrewolucyjnej Rosji. Bogata reprezentacja warzyw i majonezu miała przy tym kamuflować nieświeże mięso.
Oczywiście z daniem związane są też legendy: podobno miano zaprzestać przygotowywania go w trakcie II wojny światowej, którą rosyjska propaganda nazwała ''wielką wojną ojczyźnianą''. Dodatkowo w poszczególnych składnikach dania miano dopatrywać się symbolu rewolucji - śledź miał symbolizować proletariat, majonez zaś wrogów ludu.
Oczywiście tłumaczenia te są naciągane i można patrzeć na nie z przymrużeniem oka, ale zaciekawienie może budzić nazwa ''szuba''. To nawiązanie do rosyjskiego określenia futra - ''sieledka pod szuboj'', czyli śledź pod futrem.
Jakimi składnikami należy się posłużyć? Jaki śledź do śledzia pod pierzynką będzie najlepszy? Sałatka może występować w różnych odmianach, niektóre z nich są głęboko zmodyfikowane. W tym przypadku przedstawiony zostanie przepis w podstawowej wersji. Potrzebne do niego będą:
Jak się robi sałatkę szubę? Jak przygotować warstwową sałatkę ze śledzia? Warto zacząć od przygotowania warzyw. W tym celu należy umyć buraki, ziemniaki i marchew bez ich obierania. Ziemniaki i marchew gotować w osolonej wodzie przez 45 min aż będą miękkie. Oddzielnie ugotować buraki, które potrzebują dłuższego gotowania - będzie to ok. 60 min. Po ugotowaniu obieramy je.
W czasie gotowania się warzyw kroimy śledzie w kostkę i umieszczamy na dnie głębokiej szklanej salaterki. Kolejną warstwę nad rybą robimy z obranej i pokrojonej w kostkę cebuli.
Trzecią warstwę stanowić będą ziemniaki starte na tarce o grubych oczkach. Na nich znajdą kolejne elementy ''pierzynki'', czyli tarta marchew i buraki. Warto pamiętać o tym, by poszczególne części były na bieżąco doprawiane solą i pieprzem.
Na wierzchu wykłada się majonez z koperkiem lub natką pietruszki. W bogatszej wersji znajdą się tutaj również siekane jaja na twardo.
Zobacz też: Kluski z makiem na wigilijnym stole. Prosty przepis na pyszne świąteczne danie