Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jedną z ciekawszych i bogatych w smaku zup jest klasyczny bulion rybny. Rozgrzewa, syci i wyjątkowo smakuje - wszystko to zawdzięczamy odpowiedniemu przepisowi i najlepszej jakości składnikom. Kluczowy jest gatunek ryb, mieszanka warzyw, dodatek pikantnych nut i odrobina kremowej śmietanki.
Zupa rybna - znany przysmak na wigilijnym stole
Do świąt Bożego Narodzenia pozostało coraz mniej czasu, co za tym idzie, przygotowania do eleganckiej kolacji trwają w najlepsze. W tegorocznym menu warto uwzględnić zarówno tradycyjne potrawy takie jak barszcz z uszkami, karp, pierogi, krokiety czy kutia, ale i wypróbować nowych specjałów. Jednym z nich jest bogata w aromaty zupa rybna.
Zupa rybna podana w wigilię lub pierwszy dzień świąt znacznie urozmaici kulinarne doznania, ale i miło zaskoczy gości. Bulion wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Jednym z ważniejszych czynników jest wybór odpowiednich gatunków ryb - warto postawić na te słodkowodne, z kolei idealną bazę zapewni kilogram głów i kręgosłupów różnego rodzaju.
Zobacz wideo Zupa tajska z odzysku z ryby po grecku
Przepis na zupę rybną idealną na święta i nie tylko
Składniki na wywar rybny:
- 2 l wody,
- kilogram głów i kręgosłupów różnych ryb,
- marchewka,
- seler,
- pietruszka,
- 3 ziarenka ziela angielskiego,
- 2 listki laurowe,
- sól i pieprz.
Składniki na zupę:
- 1,5 kg filetu z ryby słodkowodnej bez ości,
- 2 pomidory,
- 2 papryki,
- 2 marchewki,
- pietruszka,
- kawałek selera,
- 50 g garść oliwek,
- 3 kiszone ogórki,
- szklanka passaty lub koncentratu pomidorowego,
- 5 marynowanych papryczek,
- 1/2 szklanki śmietanki kremówki,
- słodka i ostra papryka,
- sól,
- pieprz,
- natka pietruszki.
Sposób przygotowania:
- Zaczynamy od bulionu - przygotowujemy duży garnek z grubym dnem. Głowy i kręgosłupy ryb, oczyszczamy, zalewamy wodą. Obieramy warzywa i razem z przyprawami dodajemy do bulionu. Całość gotujemy na wolnym ogniu. Usuwamy szumowiny. Gotową bazę odcedzamy.
- Do przygotowanego bulionu dodajemy orane i pokrojone warzywa - marchew, seler, pietruszkę, pomidory i papryki. Odsączamy oliwki i papryczki, kroimy, dodajemy do zupy.
- Filet ryby dzielimy na części.
- Po 30 minutach gotowania zupy na niewielkim ogniu dodajemy passatę lub przecier i zagotowujemy.
- Do zupy dodajemy rybę. Po 10 minutach hartujemy śmietankę i drobno siekamy natkę. Składniki dodajemy do zupy. Całość dokładnie mieszamy i podajemy. Jeśli bulion tego wymaga, dodajemy ulubione przyprawy.