Nietypowe pierogi z Małopolski. Nie szukaj w nich grzybów i kapusty - regionalny owoc nadaje im wyjątkowości

Pierogi zajmują szczególne miejsce w sercach Polaków, a z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, na samą myśl o pysznych pierożkach cieknie nam ślinka. Najbardziej popularne są oczywiście te z kapustą i grzybami, jednak w Małopolsce jada się pierogi w innej wersji. Pierogi z suszonymi, wędzonymi śliwkami to kwintesencja smaku regionu.

Więcej przepisów na regionalne potrawy wigilijne znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Co region, to tradycja. Jeśli chodzi o tradycje bożonarodzeniowe, tak naprawdę każde miejsce Polski może poszczycić się swoimi, niepowtarzalnymi daniami. Pierogi jada się w całej Polsce, jednak w Małopolsce próżno szukać w nich kapusty i grzybów. Mieszkańcy południa naszego kraju stawiają na pierogi z dodatkiem regionalnego owocu, czyli suszonych, podwędzanych śliwek. Wbrew pozorom, to wcale nie są pierogi na słodko - aromat dymu wędzarniczego nadaje śliwkom wytrawnego charakteru, a pierogi przygotowane w ten sposób są po prostu wyśmienite. Oto nietypowy przepis z Małopolski.

Nietypowe pierogi z Małopolski

Składniki na ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 250 ml bardzo gorącej wody
  • 2 łyżki oleju
  • szczypta soli

Ponadto:

  • suszone, podwędzane śliwki bez pestek (najlepiej sprawdzi się suska sechlońska, ale jeśli nie masz dostępu, postaw na zwykłe wędzone śliwki)
  • woda do namoczenia
  • sól i pieprz do smaku 

Sposób wykonania:

  1. Śliwki suszone zalej niewielką ilością wody, żeby zmiękły. Pozostaw na godzinę. W tym czasie przygotuj ciasto na pierogi.
  2. Na stolnicę przesiej mąkę i wymieszaj ją z drobną solą. Następnie wlej gorącą wodę i olej. Energicznie zagnieć ciasto i uformuj z niego kulę. Następnie przykryj ją ściereczką lub miską nagrzaną w piekarniku, by gluten dodatkowo spęczniał - wówczas ciasto będzie delikatne i elastyczne. 
  3. Ciasto podziel na kawałki, każdy z nich cienko rozwałkuj i wycinaj kółeczka. Na środku każdego z nich połóż śliwkę. Następnie szczelnie zalep, tworząc ozdobną falbankę. 
  4. Pierogi wrzucaj na osolony wrzątek. Gotuj ok. 3 minut od czasu wypłynięcia.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.