• Link został skopiowany

Jak filetować karpia? Te szybkie metody gwarantują, że świąteczna ryba będzie gotowa w mgnieniu oka

Do świąt pozostało coraz mniej czasu, co za tym idzie, ruszają ostatnie przygotowania. Jednym z ważniejszych elementów jest umiejętność filetowania karpia. Kluczem do sukcesu jest precyzja, płynne ruchy i ostry nóź. Wyjaśniamy w kilku krokach, jak sprawnie przygotować wigilijny rarytas.
Karp / zdjęcie ilustracyjne
aleksandr talancev / shutterstock / zdjęcie ilustracyjne

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wigilia zbliża się wielkimi krokami. Ruszają pierwsze przygotowanie, a w wielu domach roznosi się już zapach słodkich wypieków i świątecznych rarytasów. Daniem, którego wówczas nie może zabraknąć na stole, jest oczywiście tradycyjny karp. Rybę warto jednak odpowiednio przygotować, zaczynając do prawidłowego filetowania. 

Filetowanie karpia - bułka z masłem czy spore wyzwanie? 

Jednym z bazowych elementów w świątecznym menu są ryby - świeże, pieczone, w sałatkach, podane jako tatar czy smażone w panierce. Niezależnie od ulubionej formy podania wymagają wcześniejszego przygotowania. Mowa tu o patroszeniu, oczyszczaniu z ości i filetowaniu. Jak się okazuje to prawdziwa sztuka, by zrobić to sprawnie, jednocześnie nie uszkadzając mięsa. 

Jak zatem prawidłowo filetować karpia? Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiedni patent. Mówi się, że ile przepisów na rybę, tyle samo na filetowanie. Zdradzamy jednak sprawdzoną metodę, która nie zajmie dużo czasu i sprawi, że cały proces będzie sprawy i efektowny. 

Zobacz wideo Szadkowska: Zaledwie 26% ankietowanych deklaruje, że chce kupić żywego karpia

Jak filetować karpia? Zdradzamy w kilku prostych krokach

  1. Na wstępie warto podkreślić, że ryby powinny być wypatroszone i pozbawione wszystkich łusek.
  2. Filetowanie zaczynamy od odcięcia głowy. Pozostałą tuszę karpia kładziemy na boku i ostrym nożem przecinamy skórę wzdłuż grzbietu. Ruch powinien być precyzyjny i zdecydowany. 
  3. Następnie pewnym ruchem od strony głowy i wzdłuż kręgosłupa kroimy górny filet. Bez obaw - ości, które zawiera, za moment będziemy usuwać. 
  4. Kolejnym krokiem jest odwrócenie karpia na drugi bok i działanie z drugim filetem, w ten sam sposób. 
  5. Obydwa filety układamy płasko na desce, skórą do dołu. Odcinamy pozostałe ości grzbietowe w taki sposób, aby stracić jak najmniej mięsa.
  6. Tak przygotowanego karpia należy dodatkowo oczyścić z ości przy pomocy pęsety. Z kolei nadmiar skóry odcinamy i tworzymy estetyczne kawałki mięsa.  
Więcej o: