Więcej smacznych przepisów świątecznych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wśród bożonarodzeniowych dań, nie może zabraknąć słodkich wypieków, fikuśnych sałatek, pierogów czy kapuścianych specjałów. Na piedestale królują jednak rybne specjały takie jak śledzie korzenne, pod pierzynką, w śmietanie, ryba w galarecie, pieczona czy smażona w panierce.
Ryba w galarecie - przepis, który króluje na świątecznym stole
Ryba w galarecie przygotowana według tradycyjnej, domowej receptury to prawdziwy rarytas na wigilijnym stole. Najczęściej sięgamy po karpia, jednak smaczną alternatywą może okazać się także szczupak, leszcz okoń, łosoś, sum, dorsz, sola, makrela czy halibut. Warto podać danie w eleganckiej formie - idealnie sprawdzi się duże, estetyczny półmisek. Można przygotować rybę także w mniejszych porcjach, wówczas skorzystajmy ze słoiczków i niewielkich miseczek.
Niezależnie od wyboru bazowego składnika istotny jest bulion. Wywar warto przygotować ze świeżej włoszczyzny z dodatkiem ziela angielskiego, liści laurowych i ziarenek pieprzu. Kluczowe jest także tężenie galarety - ważne są zatem proporcje dodanej żelatyny.
Zobacz wideo
Sałatki z rybą w roli głównej. Śledź kontra stek z tuńczyka
Przepis na tradycyjną rybę w galarecie
Składniki:
- 2 filety z karpia,
- szklanka mleka,
- 2 marchewki,
- kawałek korzenia selera,
- cebula,
- średniej wielkości korzeń pietruszki,
- sok z połowy cytryn,
- 50 g groszku zielonego,
- 15 g żelatyny,
- litr wody,
- garść natki pietruszki
- 1,5 płaskiej łyżeczki soli
- 1/3 łyżeczki ziaren pieprzu,
- liść laurowy,
- 2 ziarna ziela angielskiego.
Sposób przygotowania:
- Zaczynamy od umycia filetów i oczyszczenie z ewentualnych łusek. Rybę solimy, skrapiamy cytryną i zanurzamy w mleku - odkładamy do lodówki na około trzy godziny. Gdy czas minie, karpia kroimy na mniejsze kawałki.
- Umyte i obrane warzywa umieszczamy w garnku razem z przyprawami i zalewamy litrem wody. Gotujemy na godzinę przed wyciągnięciem ryby z lodówki (pod przykryciem, na średniej mocy palnika).
- Warzywa wyławiamy z bulionu i kroimy w estetyczne kawałki, by dodać je później do naszej ryby w galarecie.
- Do bulionu przekładamy rybę i gotujemy na małym ogniu przez kwadrans. Po tym czasie karpia układamy w estetycznym półmisku. Dodajemy także pokrojona warzywa i groszek.
- Do bulionu dodajemy żelatynę, dokładnie mieszamy i zostawiamy do przestudzenia. Następnie przelewamy do naczynia z rybą. Tak przygotowane danie przekładamy do lodówki. Po trzech godzinach jest gotowe do podania.