Magda Gessler pokazała, jak zrobić faworki z karpia. "Od babci wiem, co robić, by nie miał ości"

Pierwsze skojarzenie, które nasuwa nam się na myśl, gdy słyszymy "faworki", to oczywiście tłusty czwartek i słodkości posypane cukrem pudrem. Magda Gessler na swoim kanale na YouTubie pokazała jednak, że można je zrobić również z ryby. Restauratorka zaprezentowała przepis na faworki z karpia. Zachęca, aby przygotować go w ten sposób, ponieważ wówczas nie będzie miał ości, a to jeden z powodów, przez które wiele osób tej ryby po prostu nie znosi.

Więcej przepisów na świąteczne potrawy znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Przekleństwem wielu osób, które idą na Wigilię, jest konieczność zjedzenia smażonego karpia, ponieważ zawsze nam się to kojarzy z ogromną liczbą ości. Ja karpia ubóstwiam, dlatego że moja babcia wiedziała, że karp nie ma ości. To nowość? Tak, to nowość, dla was na pewno. Ale u mnie w domu, gdzie zawsze się łowiło, gdzie dziadek zakładał stawy i osiedla rybackie na Mazurach, ja wiedziałam, jak to zrobić, od babci i od mamy, żeby karp był idealny i po prostu jadalny" - opowiada Magda Gessler we wstępie filmiku na YouTubie, na którym pokazuje, jak zrobić faworki z karpia. Jesteście ciekawi, jak to wygląda? Poniżej znajdziecie szczegółowy przepis.

Faworki z karpia Magdy Gessler 

Składniki:

  • karp w dzwonkach, który nie pachnie mułem,
  • jajka,
  • mąka,
  • mleko,
  • olej rzepakowy,
  • orzechy włoskie,
  • cebula,
  • sól i pieprz do smaku,
  • natka pietruszki do dekoracji.

Sposób przygotowania:

Cebulę kroimy. Karpia polewamy olejem, doprawiamy i obsypujemy cebulą. Odkładamy, żeby się zamarynował. Potem z każdego kawałka wyjmujemy ości i kroimy go na pół. Nacinamy i zaczynamy zawijać tak, jak zawija się ciasto na faworki.

 

Następnie przygotowujemy panierkę. Faworki z karpia obtaczamy w mielonych orzechach, surowym jajku z solą wymieszanym z niewielką ilością mleka, a na końcu w mące. Na patelnię wlewamy dużo tłuszczu i mocno go rozgrzewamy. Magda Gessler podpowiada, że musi być tak gorący, jak byśmy mieli smażyć pączki. Faworki z karpia smażymy partiami - najpierw cztery, a następnie kolejne. Ości powinny rozpuszczać się pod wpływem ciśnienia oraz temperatury.

Zobacz wideo Magda Gessler o "zielonych posiłkach" i tańcu: Ja kwitnę!
Więcej o:
Copyright © Agora SA