Więcej świątecznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Do świąt zostało coraz mniej czasu, co za tym idzie, kulinarne przygotowania trwają w najlepsze. Jednym, z których dań nie może zabraknąć na eleganckiej kolacji, jest kultowy barszcz czerwony. Przygotowany z najlepszych składników jest bezkonkurencyjny. Robert Makłowicz wyjaśnia jak go przygotować w kilku prostych krokach.
Tradycyjny barszcz czerwony według Roberta Makłowicza
Wśród tradycyjnych potraw wigilijnych nie może zabraknąć klasyki, jaką bez dwóch dań jest barszcz czerwony. To synonim świąt i esencja kulinarnej elegancji. Tradycyjny przepis może dla wielu wydawać się sporym wyzwaniem, jednak receptura Roberta Makłowicza gwarantuje spektakularny efekt, który docenią nawet najbardziej wymagający goście.
Jak zdradza ikona kultowego programy kulinarnego, idealny barszcz wymaga najlepszej jakości składników. Mowa tu przede wszystkim o jędrnych i świeżych burakach, cebuli, czosnku i mieszance odpowiednich przypraw. Tutaj nie ma miejsca na zamienniki i półśrodki - liczy się jakość, dzięki, której barszcz wyjdzie doskonały.
Zobacz wideo Jak przygotować tradycyjny barszcz z uszkami?
Przepis na barszcz czerwony Roberta Makłowicza
Składniki na wywar buraczany:
- 4 kg buraków,
- 2 główki czosnku,
- kilkanaście ziaren ziela angielskiego,
- 3 liście laurowe,
- kilkanaście ziarenek czarnego pieprzu,
- letnia, osolona, przegotowana woda.
Wywar grzybowy:
- 100 g suszonych prawdziwków,
- 500 ml wody,
- sól.
Wywar jarzynowy:
- duży pęczek włoszczyzny (bez kapusty),
- 2 l wody,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- kilkanaście ziarenek pieprzu,
- liść laurowy,
- sól.
Sposób przygotowania:
- Zaczynamy od obrania buraków. Pokrojone w plastry warzywa przekładamy do słoja, a następnie układamy warstwowo na przemian z obranymi ząbkami czosnku. Dodajemy przyprawy - ziele angielskie, pieprz i liście laurowe. Całość zalewamy wodą i odstawiamy na dwa lub trzy dni.
- Kolejnym krokiem jest moczenie grzybów w zimnej wodzie. Leśne rarytasy następnie gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Zachowujemy wywar i odcedzamy grzyby.
- Z jarzyn i przypraw przygotowujemy wywar warzywny. Następnie cedzimy przez sito i przelewamy do dużego garnka. Łączymy z pozostałymi wywarami, podgrzewamy na małym ogniu. Doprawiamy barszcz wigilijny solą i pieprzem.
- Podajemy z uszkami, krokietami lub domowymi pasztecikami.