Ile dni można jeść sałatkę jarzynową? Oto jak długo można przechowywać żywność pozostałą po świętach

Sałatka jarzynowa to jedno z dań świątecznych, które najszybciej traci świeżość. Ile dni można jeść sałatkę jarzynową? Podpowiadamy, jak długo można przechowywać żywność, która pozostała po Bożym Narodzeniu.

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym przygotowuje się wiele tradycyjnych potraw. Aby nie zmarnować dużych ilości jedzenia najlepiej jest przygotować jego odpowiednie ilości. Często zdarza się, że na święta przygotowuje się tony produktów, których duża część ląduje w śmietniku. Ile czasu można przechowywać bożonarodzeniowe dania? 

Zobacz wideo

Jak długo można przechowywać w lodówce pierogi i ciasta?

Jeśli chodzi o pierogi, te, których nie zjemy od razu po ugotowaniu należy zamrozić. Zamrożone pierogi można przechowywać nawet do kilku miesięcy. Podobnie można zamrozić zupy, a kapustę i bigosy zapasteryzować. Dzięki temu nie zmarnuje się świątecznych potraw. Z kolei ciast z różnego rodzaju kremami i masami śmietanowymi nie powinno się mrozić, ale przechowywane w lodówce nadają się do spożycia w przeciągu kilku dni od ich przygotowania. Wypieki takie jak makowce czy pierniki mają o wiele dłuższy termin przydatności do spożycia i nadają się do mrożenia.  

Włóż ścierkę do lodówki Wyrzucamy tony jedzenia, ale można to zmienić. Proste patenty zredukują problem

Co z sałatką jarzynową? Niestety nie nadaje się do mrożenia

Sałatka jarzynowa niestety nie nadaje się do mrożenia dlatego lepiej zjeść ją w ciągu kilku dni po przygotowaniu. Produktów, które zawierają majonez lub śmietanę nie powinno się mrozić. Najlepszym sposobem na niezmarnowanie sałatki, będzie przygotowanie jej mniejszej ilości, takiej, którą faktycznie zje się podczas świąt. Jeżeli jednak została nam większa ilość jedzenia można też skorzystać z pobliskiej jadłodzielni i pozostawić tam nadmierne ilości potraw.

Jajka. Nie wiesz, czy jajko jest świeże? Weź szklankę wody i zrób prosty test

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: