Czy można zamrozić sernik po świętach? I tak i nie. Podpowiemy, jak robić to dobrze

Sernik to bez wątpienia najbardziej uniwersalne ciasto, które świetnie sprawdza się na każdą okazję i każdemu smakuje. Czasem jednak trudno jest oszacować apetyt gości i robimy zdecydowanie za dużą porcję. Co zrobić ze zbyt dużą ilością sernika? Czy można go zamrozić? Nie zawsze i nie każdy. Mamy dla ciebie kilka wskazówek, które pozwolą z powodzeniem zamrozić twoje ulubione ciasto.

Więcej sposobów na przechowywanie żywności znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Jeśli po świętach zostało ci trochę sernika, a wszyscy domownicy mają już lekki przesyt bożonarodzeniowych słodkości, z pewnością zastanawiasz się, co zrobić z ciastem, żeby się nie zmarnowało. Na pewno na myśl przychodzi ci zamrożenie ciasta. To jest dobry pomysł, ale nie zawsze mrożenie sernika zakończy się sukcesem. Jak mrozić sernik, żeby po rozmrożeniu smakował jak świeżo upieczony? Oto wskazówki, które warto zapamiętać, jeśli znowu zdarzy ci się zrobić za dużo ciasta.

Sałatka jarzynowa Ile dni można jeść sałatkę jarzynową? Tyle można trzymać żywność po świętach

Czy można zamrozić sernik i jak to robić dobrze

Zacznijmy od tego, że nie ma przeciwwskazań do mrożenia twarogu, ani także gotowego sera twarogowego w wiaderku. Idąc tym tropem, mrożenie sernika wydaje się czymś oczywistym. Oczywiście, upieczony sernik z dodatkiem jaj, mleka, oleju i innych tradycyjnych składników spokojnie przetrwa jakiś czas w zamrażalniku. Sprawa komplikuje się, kiedy mamy do czynienia z ciastem przełożonym kremami lub galaretką

Sernik z galaretką po rozmrożeniu może najzwyczajniej w świecie "popłynąć". Dzieje się tak dlatego, że zamrożona galaretka wystawiona na działanie ciepła zmienia konsystencję na płynną i wsiąknie w masę serową. Podobnie sprawa ma się z ciastami przełożonymi kremami na bazie budyniu - one również mogą zmienić swoją konsystencję. Jeśli jednak chcesz zamrozić serniki z kremami na bazie masła lub kajmaku, możesz robić to bez obaw.

Sernik należy włożyć do szczelnego pojemnika, zanim umieścisz go w zamrażalniku z dwóch powodów. Po pierwsze - w plastikowym pojemniku ciasto nie zgniecie się, a po drugie - nie przejdzie zapachem innych mrożonek. 

Kiedy najlepiej zamrozić sernik?

Sernik i każde inne ciasto najlepiej zamrozić jest w miarę możliwości jak najszybciej po upieczeniu. W przeciwnym razie sernik po rozmrożeniu może skwaśnieć i zwyczajnie nie nadawać się do jedzenia. Ostatnią chwilą do zamrożenia sernika powinny być maksymalnie dwa dni od jego upieczenia.

Jak rozmrażać sernik?

Sernik powinno się przechowywać w zamrażalniku do trzech miesięcy, ponieważ po upływie tego czasu stanie się po prostu niesmaczny. Jednak najlepiej wyjąć go z zamrażalnika i na całą noc włożyć do lodówki, by stopniowo się ocieplał. Rano wystarczy wyjąć go z lodówki i położyć na blacie, by ciasto nabrało odpowiedniej temperatury. 

Jak mrozić pierogi? Jak mrozić pierogi? Dzięki tej metodzie nie będą się ze sobą sklejać

Więcej o: