Karpatka - przepis na królową polskich ciast. Sernik i makowiec mogą się schować, a wszystko przez aksamitny krem

Można się sprzeczać o to, który sernik jest lepszy, ten z rodzynkami czy bez. Jednak nie ma miejsca na spory, kiedy mówimy o ulubionym cieście Polaków. Twórcy portalu Make Life Harder jasno deklarują, że to właśnie karpatka powinna otrzymać ten tytuł. Jeżeli uważacie tak samo lub jeszcze nigdy nie mieliście okazji jej spróbować, mamy dziś dla was prosty przepis na karpatkę - królową polskich ciast.

Więcej przepisów na domowe ciasta znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Przepis na karpatkę wbrew pozorom nie jest taki trudny. Podstawą jest delikatne ciasto parzone, które układa się w nieregularne kształty przypominające górzyste wzniesienia, a także delikatny, aksamitny krem. Twórcy profilu Make Life Harder uważają, że to ciasto, które bije smakiem wszystkie serniki i makowce świata i dumnie może nosić miano królowej polskich ciast. Zrobili nawet głosowanie, które miało to udowodnić, ale coś czujemy, że wyniki były ustawione... Oto przepis na ciasto, które pozwoli z przyjemnością wejść w nowy rok.

Internauci wybrali ulubione ciastoInternauci wybrali ulubione ciasto make_life_harder /Instagram

Karpatka - przepis na królową polskich ciast

Składniki na ciasto parzone:

  • 150 g masła
  • 1 szklanka wody
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 5 średnich jajek
  • szczypta soli
  • mała szczypta proszku do pieczenia

Składniki na krem:

  • 250 g masła
  • 3 szklanki mleka
  • 4 pełne łyżki mąki pszennej
  • 4 pełne łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 pełne łyżeczki cukru waniliowego
  • ok. 3/4 szklanki cukru
  • 2 żółtka

Dodatkowo: cukier puder do posypania

Sposób wykonania:

  1. Zacznij od przygotowania ciasta parzonego. Do garnka wlej wodę i dodaj masło. Zagotuj na wolnym ogniu i wyłącz palnik. Następnie dodaj mąkę i energicznie mieszaj, by składniki się połączyły. Ponownie włącz palnik na niewielką moc i gotuj mieszając przez 3 minuty.
  2. Kiedy ciasto jest już jednolite, pozostaw do ostygnięcia. Następnie dodawaj po jednym jajku, miksując na średnich obrotach. Następnie dodaj sól i proszek do pieczenia.
  3. Przygotuj kwadratową blaszkę do pieczenia. Nasmaruj ją masłem i lekko oprósz mąką. Następnie wyłóż na nią połowę ciasta i równomiernie rozsmaruj ją. Następnie włóż ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz, aż będzie złote. Może to potrwać nawet pół godziny. Tak samo zrób z drugą połową ciasta. 
  4. Kiedy pieką się blaty, przygotuj krem. Do garnka wlej dwie szklanki mleka, dodaj cukier i zagotuj. Przygotuj budyń. Jedną szklankę mleka wymieszaj mikserem z mąką pszenną, ziemniaczaną i żółtkami oraz cukrem waniliowym. Następnie ostrożnie dodaj budyń do gotującego się mleka i energicznie mieszaj, by nie powstały grudki. Kiedy budyń zgęstnieje, pozostaw do całkowitego ostygnięcia.
  5. Masło wyjmij z lodówki, by nabrało temperatury pokojowej (powinno być całkowicie miękkie. Następnie utrzyj je na puch za pomocą miksera. Stopniowo dodawaj zimną masę budyniową, miksując na niskich obrotach.
  6. Krem budyniowy wyłóż na jeden z blatów ciasta parzonego, przykryj drugi i ostrożnie dociśnij. Przed podaniem warto schłodzić ciasto w lodówce, a następnie oprószyć cukrem pudrem.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.