Zapomniany przysmak na Trzech Króli, czyli szczodraki. Drożdżowe przekąski dla kolędników mają nietypowy farsz

Szczodraki to trochę zapomniany, drożdżowy wypiek, który do wczesnego PRL był rozdawany kolędnikom na Trzech Króli, by pokazać szczodrość domowników i zapewnić sobie powodzenie i szczęście w nowym roku. Przepis jest prostszy, niż się wydaje, a nietypowe połączenie kapusty i jabłek sprawia, że szczodraki smakują wyśmienicie.

Więcej przepisów na tradycyjne przysmaki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Wiele krajów, w których dominującą religią jest chrześcijaństwo, ma swoje własne tradycje związane ze Świętem Objawienia Pańskiego. Tego dnia serwuje się tradycyjne potrawy i słodkości, takie jak na przykład galette des rois we Francji. W Polsce istniała tradycja obdarowywania się szczodrakami, czyli drożdżowymi wypiekami przypominającymi coś między bułeczkami a pierożkami z nadzieniem z kapusty i jabłek.

W dawnej Polsce szczodrakami rozpoczynano czas Godów, czyli dwunastodniowy okres między Wigilią a Świętem Trzech Króli. W tym czasie można było spodziewać się wizyt gości, sąsiadów oraz kolędników, którzy według tradycji nie mogli opuścić domostwa z pustymi rękami. Gospodarze dawali im drożdżowe bułeczki na znak hojności, wierząc, że w ten sposób zapewnią sobie powodzenie i dobrobyt.

Tradycja pieczenia szczodraków zanikła w czasach PRL, a wielka szkoda, ponieważ te bułeczki naprawdę są pyszne i dużo łatwiejsze w wykonaniu, niż się wydaje. Nietypowe połączenie kapusty i jabłek w nadzieniu podkreśla spora ilość majeranku. Ten smak naprawdę jest wart każdej minuty spędzonej w kuchni. Z chęcią zdradzimy wam przepis, który może sprawi, że ta przyjemna tradycja powróci do naszych domów.

Szczodraki - zapomniany przysmak dla kolędników

Składniki na ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 50 g świeżych drożdży
  • 1 szklanka mleka
  • 0,5 kostki masła
  • 1 łyżka cukru
  • płaska łyżeczka soli
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany

Składniki na farsz:

  • 1/3 główki białej kapusty
  • 2 kwaśne jabłka
  • 2 łyżki majeranku
  • 2 łyżki soli
  • 0,5 szklanki wody
  • olej roślinny
  • kminek

Sposób wykonania:

  1. Zacznij oczywiście od rozczynu. Masło włóż do rondelka i rozpuść je. Następnie dodaj mleko i odstaw, by całość ostygła i nabrała temperatury ok. 40 stopni. Następnie wkrusz drożdże, dodaj pełną łyżkę mąki oraz łyżkę cukru. Całość dokładnie wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce, by rozczyn zaczął pracować. Rondelek możesz przykryć ściereczką.
  2. Mąkę przesiej do dużej miski, dodaj sól oraz śmietanę (powinna mieć temperaturę pokojową). Następnie dodaj wyrośnięty rozczyn i zacznij wyrabiać ciasto. Kiedy będzie już odchodzić od dłoni, pozostaw, by wyrosło.
  3. Kiedy ciasto rośnie, zajmij się farszem. Kapustę poszatkuj, jabłka obierz i pokrój w drobną kostkę. Następnie włóż całość do garnka, zalej wodą, dodaj przyprawy i na bardzo wolnym ogniu gotuj całość, aż kapusta zmięknie. 
  4. Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę podsypaną mąką. Chwilę jeszcze wyrabiaj i uformuj wałek. Wycinaj kawałki podobnej wielkości, następnie spłaszcz je w dłoniach i na środek połóż porcję farszu. Następnie szczelnie zalep bułeczki tak, by farsz nie wypłynął podczas pieczenia. Nie muszą mieć idealnie okrągłego kształtu - mogą przypominać bardziej pierożki lub rogaliki.
  5. Przygotuj blaszkę do pieczenia i wyłóż ją papierem. Następnie ułóż bułeczki w niedużych odstępach i ponownie pozostaw do wyrośnięcia, tym razem na 15 minut. Kiedy wyrosną, wierzch posmaruj roztrzepanym jajkiem, lekko oprósz kminkiem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piecz przez 25 minut.

Ciekawostka: Szczodraki były także w pewnym sensie odbiciem minionego roku i jakości zbiorów. Kiedy rok obfitował w plony i zbiory, bułeczki były duże i po brzegi wypchane farszem, u bogatszych gospodarzy nawet mięsnym. Jeśli rok nie był urodzajny, szczodraki były niewielkie i często bez nadzienia.

Przepis pochodzi ze strony Ugotuj.to

Więcej o:
Copyright © Agora SA