-
Haps
-
Jak przygotować
- Tego przepisu używali pradziadkowie. Teraz odtwarza go Tomasz Strzelczyk. To prawdziwy rarytas
Tego przepisu używali pradziadkowie. Teraz odtwarza go Tomasz Strzelczyk. To prawdziwy rarytas
Przepisy, które krążą od lat w rodzinnych kręgach są cenniejsze niż złoto. Każdy, kto próbuje chociaż trochę uchylić rąbka tajemnicy receptur, może spotkać się z dużym entuzjazmem. Tomasz Strzelczyk pokazał jak zrobić przysmak, który znany jest od lat. Z tego przepisu wyjdzie smaczniejszy od tego kupionego w sklepie.
Tuszonki, bo o nich jest mowa, to konserwa mięsna, którą można przygotować w domowym zaciszu. Zamykana w słoiczkach i pasteryzowana może postać przez nawet kilka miesięcy. Jednak jej dobry smak z pewnością nie pozwoli, aby stała tak długo.
Tomasz Strzelczyk na swoim kanale YouTube pokazał jak przygotowuje ten przysmak. Jest banalnie prosty, a najdłużej musimy poczekać na pasteryzację gotowych słoików. Jeśli chociaż raz przygotujesz ten dodatek, już nigdy nie kupisz go w sklepie.
W komentarzach pod filmem można przeczytać słowa zachwytu widzów. Dzięki tej recepturze niektórzy przypomnieli sobie rodzinne smaki. Możemy przeczytać
Dokładnie tak samo robili to moi pradziadkowie, których miałam wielkie szczęście znać, te same przyprawy, ten sam sposób przygotowania, to jest najwspanialszy smak, jaki pamiętam z mojego dzieciństwa.
Moja babcia robiła takie słoiki.
30 lat temu pamiętam jak rodzice (mama) zabierał na wczasy pod namiot takie frykasy. Niebo w gębie smaki z dzieciństwa.
Zobacz wideo Szaszłyki z kurczaka w stylu tandoori z sosem jogurtowo-miętowym
Przepis na mięso w słoikach Tomasza Strzelczyka
Składniki
- 2,5 kg łopatki wieprzowej,
- 2,5 płaskiej łyżki soli,
- 1 łyżeczka suszonych płatków czosnku,
- 1 płaska łyżka cukru,
- 1 łyżka świeżo mielonego pieprzu,
- 1 łyżka kolendry,
- 4 liście laurowe,
- ziarna owocu jałowca.
Sposób przygotowania
- Mięso pokrój na kawałki o grubości około 3 cm. Umieść je w dużej misce, a następnie wsyp sól, pieprz, czosnek, cukier i kolendrę. Całość dokładnie wymieszaj za pomocą rąk.
- Słoiki umyj i osusz. Na dno każdego naczynia wrzuć po liściu laurowym i po dwa ziarna owocu jałowca.
- Do tak przygotowanych słoików przełóż mięso. Ułóż je bardzo ciasno, lecz nie układaj go do samego końca. Każde naczynie szczelnie zamknij.
- Na dnie garnka umieść ściereczki, następnie ułóż słoiki na materiale. Kolejnym krokiem jest zalanie całości wodą. Płyn ma sięgać powyżej wieczek. Jak mówi sam kucharz, stosuje on metodę dwóch palców, czyli dolewa płynu na grubość palca środkowego i wskazującego.
- Słoiki gotuj przez następne 5 godzin na wolnym ogniu. Jeśli w czasie gotowania woda wyparuje, dolej wrzątek. Po tym czasie pozostaw całość do ostygnięcia na całą noc.