Pomysł na obiad z makaronem - ekspresowa włoska pasta amatriciana. Pięć składników i uczta gotowa

Kuchnia włoska to esencja smaków, kolorów i niesamowitych doznań kulinarnych. Sekret perfekcyjnych dań tkwi w gruncie rzeczy w prostocie i niepodważalnej jakości produktów. Jeśli szukasz pomysły na danie z makaronem, sięgnij po tradycyjną recepturę na pastę amatriciana, czyli klasykę z zaledwie pięciu składników.

Więcej smacznych inspiracji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Makarony to jedne z popularniejszych propozycji wśród domowych obiadów. Wśród nich króluje akcent pomidorowy, carbonara, włoskie sery i mięsne dodatki. Często z zaledwie kilku produktów można wyczarować czystą perfekcję, a idealnym na to przykładem jest pięcioskładnikowa amatriciana. 

Ekspresowy obiad z makaronem w roli głównej

Włosi lubują się w przesądach i sztywnych zasadach dotyczących kuchni. Właśnie dlatego wiele pysznych dań, sosów, trunków czy wypieków zyskało sławę na całym świecie. Podobnie jest z makaronami - czymś abstrakcyjnym jest dodanie śmietany, zamiana składnika na zamiennik czy np. gotowanie makaronu w nieodpowiedni sposób. Dla mieszkańców słonecznej Italii to prawdziwy grzech łamać wieloletnie tradycje i niweczyć przepisy mistrzów. 

Właśnie dlatego wiele dań bazuje na prostych składnikach, a co lepsze często wystarczy mniej niż kwadrans, by je przygotować. Jedną z propozycji i ukochanych past lokalsów jest amatriciana, czyli nic innego jak soczyste pomidory, guanciale, ser pecorino Romano, makaron rigatoni i czarny grubo mielony pieprz. 

Zobacz wideo Włoska klasyka - spaghetti aglio olio e peperoncino

Ekspresowy włoski makaron z pięciu składników, czyli amatriciana

Składniki: 

  • 70 g guanciale - włoskiej dojrzewającej wędliny, 
  • puszka dobrej jakości pomidorów (całych), 
  • 200 g makaronu rigatoni,
  • 40 g sera pecorino Romano, 
  • pieprz. 

Sposób przygotowania: 

  1. Makaron gotujemy al dente zgodnie z czasem podanym przez producenta na opakowaniu. 
  2. Guanciale pozbawiamy skóry, kroimy na mniejsze kawałki, podsmażamy na patelni bez dodatku tłuszczu! Mięso ma go dużo, a pod wpływem temperatury go utraci. Ważne, żeby tłuszczyku nie wylewać, przelewamy go do miseczki. Podsmażone guanciale ściągamy z patelni. 
  3. Zostawiamy trochę tłuszczu, wrzucamy pomidory i delikatnie rozgniatamy widelcem. 
  4. Całość solidnie doprawiamy pierzem. Gotujemy kilka minut. 
  5. Makaron odcedzamy, dodajemy do pomidorów. Mieszamy i przekładamy na talerze. 
  6. Danie posypujmy drobno startym serem i podsmażonym guanciale. 
  7. Wskazówka - danie tradycyjne nie zawiera innych przypraw, jednak jeśli chcemy nadać trochę pikanterii, warto skusić się na płatki chilli. Sól jest zbędna, solimy jedynie wodę do makaronu. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA