-
Haps
-
Jak przygotować
- O tych rogalikach mało kto wie. Co w nich wyjątkowego? Ciasto, które jest zatapiane
O tych rogalikach mało kto wie. Co w nich wyjątkowego? Ciasto, które jest zatapiane
Już za niedługo pączki, faworki, drożdżówki i rogaliki opanują nasze brzuchy w tłusty czwartek. Dlatego warto poznać przepisy, które zapewnią najlepsze doznania smakowe. Rogaliki topione, przez wielu nazywane "topielcami", to idealna propozycja. Dzięki tej metodzie przyrządzania są zarazem chrupkie i miękkie.
Klasyczne ciasto na rogaliki nie wyróżnia się niczym wyjątkowym, a pomimo tego nadal jest smaczne i uznawane za jedne z lepszych. Co jeśli mogłoby się podkręcić smak tego słodkiego przysmaku, który z pewnością zrobi na wszystkich wrażenie?
Ciasto topione to nieznana przez wiele osób technika przygotowywania rogalików. Dlaczego jest wykorzystywana? Ze względu na efekt smakowy wykonanych wypieków. Po upieczeniu rogaliki na zewnątrz są kruche i chrupkie, natomiast w środku nadal cieszą nas miękkością.
Jak je wykonać? Podpowiadamy w przepisie.
Przepis na rogaliki "topielec"
Składniki:
- 0,5 kg mąki pszennej,
- 250 g margaryny,
- 1 opakowanie cukru wanilinowego,
- 2 jajka,
- 40 g świeżych drożdży,
- pół szklanki kwaśnej śmietany,
- 2 łyżki cukru,
- ulubione powidła do nadzienia.
Zobacz wideo Przepis na szybkie i pyszne rogaliki z dżemem
Sposób przygotowania:
- Na stolnicy posiekaj kostkę masła na mniejsze kawałki. Na to przesiej przez sitko mąkę i dodaj cukier wanilinowy. Całość posiekaj za pomocą noża.
- Do szklanki rozkrusz świeże drożdże, dodaj 2 łyżki cukru i energicznie rozetrzyj je z sobą. Powinna powstać rzadka, lejąca masa.
- W mące zrób otwór, do którego wbij 2 jajka i wlej kwaśną śmietanę oraz drożdże. Całość dokładnie zagnieć na jednolitą, gładką masę.
- Tak przygotowane ciasto zawiń w czystą ściereczkę i umieść je w misce z zimną wodą. Płynu powinno być tyle, aby zakrywało całą powierzchnię ciasta. Pozostaw je aż do wypłynięcia na powierzchnię.
- Po tym czasie wyciągnij ciasto z wody, wyjmij ze ściereczki i umieść na stolnicy, która wcześniej została obficie posypana mąką.
- Ciasto uformuj w kształt grubszego wałka i podziel na 5 równych części.
- Każdy kawałek formuj w kształt kuli, a następnie rozwałkuj na wielkość dużego talerza. Podczas wałkowania podsypuj ciasto mąką, aby się nie przykleiło.
- Placek pokrój na 8 części, z których powstaną trójkąty. Na każdym kawałku, po szerszej stronie umieść łyżeczkę dżemu.
- Trójkąty z powidłami zawiń formując rogaliki. Końce dokładnie sklej, aby podczas pieczenia nadzienie nie wypłynęło.
- Takie zwinięte rogaliki układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, pozostaw je pod ściereczką na około 15 minut do wyrośnięcia.
- Po tym czasie blachę włóż do rozgrzanego do 180°C piekarnika i piecz przez około 30 minut do zarumienienia.
- Gotowe rogaliki posyp cukrem pudrem.