Jak zrobić placki ziemniaczane, żeby były tak pyszne, jak u babci? Zapamiętaj zasadę 1 na 1

Placki ziemniaczane to przyjemne wspomnienie z czasów dzieciństwa i chyba zgodzimy się, że najlepsze robiły nasze babcie. Jaki jest babciny sekret idealnie chrupiących, pysznych placuszków? Chodzi o zasadę dotyczącą mąki i ziemniaków.

Więcej przepisów z babcinych zeszytów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Placki ziemniaczane to chyba jeden z prostszych (teoretycznie) przepisów. Ich wykonanie można niestety bardzo łatwo zepsuć. Chodzi o mąkę, a raczej zbyt duża jej ilość - babcie doskonale wiedziały, że na jeden kilogram ziemniaków, należy dodać jedną łyżkę mąki. Jest jeszcze jeden sekret - starte ziemniaki trzeba porządnie odcisnąć. Babcie używały do tego tetry, ale lniana ściereczka czy gaza sprawdzi się równie dobrze.

Jak zrobić placki ziemniaczane tak pyszne, jak u babci?

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 2 jajka
  • pół cebuli
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Sposób wykonania:

  1. Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o najdrobniejszych oczkach. Następnie porządnie odciśnij je z wody za pomocą ściereczki. Odciśniętą wodę pozostaw w misce i poczekaj, aż oddzieli się skrobia.
  2. Kiedy skrobia opadnie na dno, ostrożnie wylej wodę, a skrobię dodaj do startych ziemniaków. Dodaj także mąkę, jajka, sól i pieprz oraz startą cebulę. Całość dokładnie wymieszaj.
  3. Patelnię porządnie rozgrzej i wlej na nią olej. Kiedy będzie gorący, nakładaj na nią placki. Smaż na umiarkowanym ogniu na apetyczny, złoty kolor. 

Tak przygotowane placki smakują wyśmienicie, bez względu na to, czy zjesz je z cukrem, ze śmietaną lub sosem grzybowym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.