Lany chrust, czyli faworki w oryginalnej formie bez wałkowania. Smak podkreśli odrobina tego trunku

Świętowanie tłustego czwartku bez tradycyjnych słodkości to dla wielu abstrakcja. Ciekawą alternatywą dla domowych faworków jest lany chrust. Przepis jest banalnie prosty i szybki w wykonaniu - przyda się jednak rękaw cukierniczy i dodatek popularnego trunku.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Lany chrust to oryginalny przepis, który świetnie sprawdzi się w tłusty czwartek i nie tylko. Fikuśna forma podania przykuwa wzrok i zachwyca wyjątkowym smakiem. Jak się okazuje to znacznie łatwiejsze niż mogłoby się wydawać - obejdzie się bez mozolnego wałkowania i wycinania porcji ciasta.

Lany chrust, czyli oryginalna alternatywa tradycyjnych faworków

Faworki to jeden z tradycyjnych rarytasów, który króluje na stole szczególnie w tłusty czwartek, ale i podczas rodzinnych spotkań, czy świąt. Wypiek wyróżnia prostota, która skrywa perfekcyjny smak przypominający niemal od razu dzieciństwo. Jeśli jednak brakuje czasu lub pragniesz zaskoczyć gości czymś zupełnie nowym, warto przygotować lany chrust, czyli faworki w uproszczonej wersji. 

Kluczem do sukcesu lanego chrustu jest skład, którego tajemniczym produktem jest popularny trunek - jasne piwo. Dzięki niemu ciasto zyska na smaku i konsystencji - bez obaw alkohol wyparuje, więc wypiek zawiera jedynie śladowe ilości. Ważne jest także samo pieczenie - nie obejdzie się bez rękawa cukierniczego, którym wlewamy ciasto na rozgrzany tłuszcz, tworząc coś w rodzaju gniazdek. 

Zobacz wideo Gniazdka z ciasta naleśnikowego - idealne na tłusty czwartek i nie tylko

Przepis na lany chrust - idealny na tłusty czwartek 

Składniki: 

  • 110 g mąki,
  • jajko,
  • 90 g jasnego piwa,
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia,
  • szczypta soli.
  • łyżka spirytusu,
  • olej do smażenia. 

Sposób przygotowania: 

  1. Jajko, piwo i spirytus łączymy ze sobą na jednolitą masę. 
  2. Do mokrych składników dodajemy sól, proszek do pieczenia oraz przesianą mąkę. Składniki dokładnie mieszam, aż do powstania jednolitej, lejącej masy. 
  3. Tak przygotowane ciasto przekładamy do rękawa cukierniczego lub woreczka strunowego. 
  4. Olej rozgrzewamy w garnku. Na rozgrzany tłuszcz wlewamy stopniowo ciasto, tworząc okrężne ruchy - dzięki temu uzyskamy charakterystyczny kształt gniazdek. Można jednak wlewać ciasto, tworząc kratki lub dowolne formy. 
  5. Smażymy przez kilkanaście sekund z obu stron na złoty, rumiany kolor. Ważne jest, by nie spalić naszego chrustu. 
  6. Gotowy chrust delikatnie wyciągamy patyczkiem do szaszłyków. Odsączamy na ręczniku papierowym i przekładamy na ozdobny talerz. 
  7. Całość posypujemy cukrem pudrem i gotowe!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.