Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wśród domowych obiadów warto wyróżnić te, które są przygotowane na bazie prostych składników i nie są zbyt czasochłonne. Dania jarskie są w tej kwestii pionierami, szczególnie pierogi leniwe, które od lat goszczą na polskich stołach. Co zatem sprawia, że są tak pyszne?
Pierogi leniwe - obiadowy must have ze słodkimi dodatkami
Pierogi leniwe to klasyka wśród obiadowych propozycji. Tradycyjny przepis opiera się na kilku składnikach, jednak co sprawia, że są banalnie proste i wyjątkowo smaczne. Kluczem do sukcesu jest prosty i swojski skład - mowa tu przede wszystkim o dobrej jakości serze. Ciasto na bazie mąki i twarogu wymaga odpowiednich proporcji, jednak o efekcie zadecydują także dodatki oraz odpowiedni czas gotowania. Leniwe urzekają smakiem szczególnie w towarzystwie roztopionego masła, cukru, cynamonu czy dodatku słodkiej śmietanki.
Zobacz wideo Kluski leniwe na dwa sposoby. Który przepis wybierzesz?
Przepis na pierogi leniwe z czterech składników
Składniki:
- 250 g twarogu,
- 120 g mąki pszennej,
- jajko,
- szczypta soli.
Sposób przygotowania:
- Przygotowania zaczynamy od starannego zmielenia sera w maszynce. Powinien mieć kremową i delikatną konsystencję.
- Następnie przekładamy ser do dużej miski i łączymy z jajkiem i przesianą przez sito mąką. Całość solimy i dokładnie wyrabiamy dłońmi do uzyskania jednolitej masy.
- Z gotowego ciasta formujemy wałek.
- Przy pomocy długiego i ostrego noża, delikatnie i pod skosem wycinamy pierogi o charakterystycznym kształcie.
- W dużym garnku zagotowujemy wodę z odrobiną soli. Pierogi wrzucamy partiami - nie powinno ich być zbyt dużo w naczyniu, ponieważ mogą się wtedy pozlepiać.
- Gdy wypłyną na powierzchnię, wyciągamy je łyżką lud cedzakiem.
- Tak przygotowane pierogi leniwe podajemy z ulubionymi dodatkami. Polecamy wrzucić je na moment na patelnię z dodatkiem masła, by ładnie się zarumieniły. Podajemy z cukrem lub szczyptą cynamonu.