Czym właściwie jest lokma, bo takiej nazwy używa się dla określenia tych słodyczy? Ten słodki deser kojarzony jest właśnie z Turcją i faktycznie można go spożyć nad Bosforem, ale bardzo podobne łakocie przygotowuje się także w innych krajach, choćby w Grecji. Prawdą jest również fakt, że dość mocno przypomina serwowane w Polsce pączki, chociaż może stanowić najwyżej ich miniaturową wersję.
Skąd wzięła się lokma? Na początku ten deser był dostępny wyłącznie dla sułtana i jego dworzan. Jadano go bowiem w czasach osmańskich wyłącznie w sułtańskich pałacach. Dopiero z czasem lokma miała trafić do domów prostych ludzi. W praktyce deser ten zaczął być przygotowywany najpierw przez Arabów. Działo się to w XIII w. Z języka arabskiego pochodzi również jego nazwa. To dzięki Arabom lokma zawędrowała również do Turcji, Grecji czy na Cypr.
Ciekawe jest również to, że w niektórych rejonach Turcji właśnie lokma odgrywa specjalną rolę. Uznaje się ją bowiem za potrawę, która ma za zadanie uświetnić ważne uroczystości religijne lub rodzinne. Bywa też, że właśnie nią częstuje się gości.
Jak przyrządzić pączki tureckie? Podstawą będzie oczywiście zgromadzenie niezbędnych składników. Na szczęście te nie są zbyt liczne, ich zgromadzenie nie powinno zaś przysporzyć zbyt wiele kłopotów. O czym przede wszystkim należy pamiętać? Dla przyrządzenia lokmy niezbędne będą:
Jak przyrządzić lokmę krok po kroku? W praktyce nie powinno to być zbyt trudne. Z przepisem powinna sobie poradzić każda osoba, która zajmowała się kiedykolwiek przygotowywaniem typowych pączków.
Od czego należy zacząć przygotowanie lokmy? Pierwszym zadaniem będzie rozpuszczenie drożdży i łyżeczki cukru w łyżce ciepłej wody. Dodać do tego mąkę, masło i szczyptę soli. Zagnieść całość powoli, jednocześnie stopniowo wlewając ciepłą wodę. Tak przygotowane ciasto powinno pod przykryciem czekać na wyrośnięcie. Musi to trwać ok. 60 min.
Resztę wody i cukru połączyć w garnku lub rondlu. Gotować całość do momentu, gdy wytworzy się gęsty syrop. Zwykle potrzeba na to od 10 do 15 min.
Dalsze postępowanie nie jest już zbyt skomplikowane: chodzi przede wszystkim o formowanie niewielkich kuleczek, które potem będą smażone w głębokim tłuszczu. Bardzo istotne jest to, żeby olej był wcześniej rozgrzany do ok. 175 stopni C. Jest to ważne po to, by ciasto nie nasiąkało dodatkowo tłuszczem.
Usmażone na złoty kolor pączki trzeba potem odsączyć na papierowych ręcznikach. Następnie zanurza się je w słodkim syropie. Turecki deser lokma może być dodatkowo posypany np. cynamonem. Alternatywnym rozwiązaniem bywa obsypanie ich siekanymi orzechami włoskimi lub oblanie syropem miodowym. Pozostaje tu dość duże pole dla takich rozwiązań kulinarnych, które preferujemy osobiście.
Zobacz też: Oponki serowe - karnawałowy smak z czasów dzieciństwa. Ekspresowy przepis dla każdego