Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Pieczywo to dla wielu z nas podstawowy produkt, który króluje na stołach szczególnie o poramnku - dodany do śniadania. Obok wytrawnych składników czy zdrowych owsianek znajdziemy także słodkie pozycję - przeps na chałkę to klasyka, która nie tylko pysznie smakuje, ale i ekspresowo znika z talerzy!
Chałka - przepis na drożdżowy warkocz z dodatkiem kruszonki
Chałka to dla wielu numer jeden wśród słodkich wypieków, ale także smak beztroskiego dzieciństwa. Pulchny, drożdżowy warkocz króluje na śniadaniowym stole i w porze podwieczorku. Jak się okazuje, produkt z piekarni ma się nijak w porównaniu do domowego specjału. Przygotowanie to dosłownie bułka z masłem - kluczem do sukcesu jest jednak puszyste, miękkie i wyrośnięte ciasto drożdżowe i towarzystwo chrupiącej kruszonki. Nie sposób zapomnieć także o charakterystycznym kształcie, który zawdzięczamy prostemu splotowi.
Zobacz wideo Nie ma chały, jest ciasto z chałki!
Przepis na domową chałkę z kruszonką
Składniki:
- 500 g mąki pszennej tortowej,
- 8 g suchych drożdży,
- 80 g swojskiego masła,
- 250 ml ciepłego mleka,
- 5 płaskich łyżek cukru,
- szczypta soli.
Składniki na kruszonkę:
- 50 g mąki pszennej,
- 30 g swojskiego masła,
- 30 g cukru.
Sposób przygotowania:
- Zaczynamy od przesiania mąki tortowej do dużej miski. Dodajemy cukier (najlepiej drobny do wypieków), sól i drożdże. Wszystko dokładnie mieszamy.
- Do produktów sypkich wlewamy ciepłe, ale nie gorące mleko, rozpuszczone i przestudzone masło. Składniki ponownie dokładnie mieszamy i przechodzimy do wyrabiania. Warto podkreślić, że ta czynność jest bardzo istotna dla smaku - zatem nie śpieszmy się i wyrabiajmy ciasto nawet 10 minut. Niezastąpiony okaże się robot kuchenny z hakiem.
- Formujemy kulę i pozostawiamy w przykrytym naczyniu do wyrośnięcia - najlepiej w ciepłym miejscu przez nawet dwie godziny.
- W międzyczasie przygotowujemy kruszonkę - wszystkie składniki łączymy, ucieramy w dłoniach, i zagniatamy w kulę. Zawijamy w folię i przekładamy do lodówki.
- Gdy ciasto podwoi objętość, wyciągamy je na stolnicę lub blat i ponownie zagniatamy. Z tych proporcji możemy upiec jedną dużą chałkę lub dwie, trzy mniejsze - jeśli się zdecydujemy, to dzielimy ciasto na równe części. Pamiętajmy, by pozostałe ciasto przykryć ściereczką w czasie formowania warkocza pierwszej porcji.
- Ciasto dzielimy na cztery części, przypominające wałek (dla ułatwienia można zapleć warkocz z trzech wałków) i zaplatamy tradycyjnym splotem. Tak przygotowane chałki przekładamy na blachę wyłożoną papierem i pozostawiamy na kolejne 30 minut, by wyrosły. Wskazówka - ciasto warto wówczas posmarować mlekiem lub rozmąconym jajkiem.
- Nakładamy kruszonkę i zapiekamy przez około 25 minut w 175 stopniach C.
- Ciasto studzimy przed podaniem. Chałka wyśmienicie smakuje z masłem, domowymi powidłami, miodem, owocami czy serkiem mascarpone.