Jak sadzić rzodkiewki w przydomowym ogródku - rady dla początkujących ogrodników

Rzodkiewka jest jednym z najpopularniejszych warzyw uprawianych w przydomowych ogródkach. Charakteryzuje się bogatą zawartością witamin i substancji odżywczych, krótkim czasem wegetacji oraz długim okresem wysiewania. A zatem, kiedy sadzić rzodkiewki?

Choć rzodkiewka nie jest trudna w uprawie, to rozpoczynając swoją przygodę z ogrodnictwem warto najpierw zapoznać się z regułami jej wysiewu oraz zalecaną pielęgnacją. Jak sadzić rzodkiewki, by w krótkim czasie móc cieszyć się jej wyrazistym smakiem?

Zobacz wideo Ekoeksperymentarium, czyli jak trafić z ekologią do dzieci

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy siać rzodkiewkę?

Wysiew nasion rzodkiewki zalecany jest wiosną i późnym latem. W okresach długiego nasłonecznienia (czerwiec i lipiec) rzodkiewka intensywnie wypuszcza kwiatostany oraz wydaje nasiona, co natomiast powoduje zahamowanie przyrostu jej korzeni. Sprzyjającymi porami wysiewu rzodkiewki są zatem miesiące takie jak: marzec, kwiecień, początek maja, sierpień oraz pierwsza połowa września.

Jak siać rzodkiewkę?

Rzodkiewkę możemy siać w gruncie lub donicy. Charakteryzuje ją krótki czas wegetacji, który wynosi od 4 do 6 dni. W sprzyjających warunkach pierwszych zbiorów można dokonać już po trzech tygodniach od jej wysiania. Niekwestionowaną zaletą rzodkiewki jest również funkcja odstraszająca – insekty nie tolerują jej intensywnego zapachu. To jednak wcale nie oznacza, że nie może ona paść ofiarą ataku owadów i koniecznie powinniśmy mieć to na uwadze.

Do wysiewu rzodkiewki najlepiej wybrać glebę o pH między 6,5 a 7. Roślina nie lubi wilgoci, jednak nadmierna suchość gleby także nie sprzyja rozwojowi jej korzeni. Rzodkiewkę możemy sadzić w rzędach oddalonych od siebie o 20 centymetrów na płytkiej głębokości około 1 centymetra.

Co zawiera rzodkiewka?

Rzodkiewka jest również źródłem wielu substancji odżywczych takich jak błonnik, kwas foliowy, witamina B6, potas, magnez i wapń. Warto zatem włączyć ją do jadłospisu, szczególnie jeśli mamy możliwość jej samodzielnej uprawy. Wykorzystamy ją jako przekąskę, składnik sałatek oraz dodatek do wiosennych kanapek

Zobacz też: Kiełki rzodkiewki - jak hodować je samodzielnie? Bomba witaminowa w twoim domowym ogrodzie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.