Jak sadzić pomidory w gruncie? Uprawa, odmiany do gruntu

Wiosna za pasem, więc warto już teraz zastanowić się nad tym, jakie pomidory zasadzić na działce lub w przydomowym ogródku. Jeśli nie macie jeszcze doświadczenia w ogrodnictwie i zastanawiacie się, jakie pomidory posadzić na działce, to warto skorzystać z kilku rad. Podpowiemy, jak sadzić pomidory w gruncie oraz jakie odmiany pomidorów najlepiej wybrać.

Pomidory nie należą do trudnych w uprawie, jednak warto przestrzegać kilku reguł, by ułatwić sobie ich pielęgnację. Ważna jest bowiem nie tylko pora, ale również sposób ich sadzenia, który może przesądzić o tym, czy roślina wyda bogate plony.

Zobacz wideo Zmieniamy klimat, a zwierzęta pod wodą nie mają gdzie uciec

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak sadzić pomidory w gruncie

Sadzenie pomidorów zalecane jest w połowie maja, ponieważ młodym sadzonkom nie grożą już wtedy wiosenne przymrozki. Przed przesadzeniem pomidorów powinniśmy przystosować sadzonki do nowych warunków poprzez stopniowe ograniczanie podlewania oraz obniżanie temperatury powietrza. Sadzonki należy sadzić rzędach, w których odległość między pojedynczymi egzemplarzami rośliny wyniesie 20-30 centymetrów. Umieszczając roślinę w dołku, należy zadbać o to, by nie miała podwiniętych lub złamanych korzeni.

Uprawa pomidorów w gruncie

Po zasadzeniu pomidorów powinniśmy wesprzeć sadzonki metalowymi palikami. Drewniane sprzyjają bowiem przenoszeniu groźnych dla rośliny chorób. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym stosowanym w uprawie pomidorów jest usuwanie pędów bocznych. Proces ten sprzyja szybszemu i bardziej dorodnemu owocowaniu. Kolejnym zalecanym zabiegiem jest ogławianie, czyli usunięcie wierzchołka pędu głównego. Proces ten sprzyja dojrzewaniu pomidorów.

Jakie odmiany pomidorów do gruntu

Jakie odmiany pomidorów do gruntu wybrać, skoro na rynku jest tak szeroki wybór? Oczywiście nie bez znaczenia są nasze preferencje smakowe - powinniśmy wybrać te odmiany, które zwykle smakują nam najbardziej. Warto jednak zwrócić uwagę również na przewidywany termin owocowania oraz odporność na choroby. Wybierając odmiany pomidorów do gruntu warto postawić na najpopularniejsze gatunki, takie jak „Jawor", „Giant", "Rumba Ożarowska" czy „Krakus".

Zobacz też: Jak siać pomidory, aby były soczyste? Trzymaj się 4 zasad, a gałęzie będą uginać się od warzyw

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.