Jak sadzić cebulę na szczypiorek w domu? Szczypiorek w doniczce

Jeśli w środku zimy zamarzy się nam świeży i pachnący szczypiorek, nie musimy wcale czekać do lata. Z powodzeniem możemy wyhodować szczypiorek w doniczce odpowiednio sadząc cebulę. Jak sadzić cebulę na szczypiorek? Sprawdzamy.

Specjalnie dla początkujących zebraliśmy garść najważniejszych informacji dotyczących sadzenia i uprawy szczypiorku w doniczce. To banalnie prosty proces, dzięki któremu w swojej kuchni będziecie mieli nielimitowany dostęp do świeżego, aromatycznego, zielonego dodatku. Wyhodujmy szczypiorek z cebuli!

Zobacz wideo Praktyczne myki, które sprawdzą się podczas grillowania

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uzyskać szczypiorek z cebuli?

Jak sadzić cebule na szczypiorek? Zanim przejdziemy do zaleceń dotyczących sadzenia cebuli w doniczce, powinniśmy zrozumieć, jak działa proces jej pędzenia. Polega on na pobudzeniu rośliny do wzrostu poza jej standardowym okresem wegetacji. W procesie pędzenia cebula wykorzystuje do wzrostu substancje zapasowe zmagazynowane w czasie wegetacji.

Cebulę możemy zasadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest uprawa w doniczce, w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Choć cebula nie ma szczególnych wymagań glebowych, warto wybrać taką, która będzie żyzna i przepuszczalna. Sadząc bulwę, należy pamiętać o tym, by chociaż połowa jej wysokości wystawała ponad ziemię.

Innym sposobem na uzyskanie szczypiorku z cebuli jest jej pędzenie w naczyniu wypełnionym wodą. Wybierając ten sposób, musimy dostosować wielkość naczynia do wielkości cebuli, tak, by we wnętrzu naczynia znajdowały się wyłącznie korzenie. Ta metoda wymaga więcej systematyczności, ponieważ musimy przy niej pamiętać o częstej wymianie oraz uzupełnianiu wody w naczyniu.

Sadzenie szczypiorku

Oprócz sadzenia cebuli istnieje jeszcze jedna metoda uprawy szczypiorku. W okresie jesieni zaleca się wykopanie szczypiorku z gleby, a następnie odłożenie go w przewiewne miejsce na okres około 4 tygodni. Gdy jego liście uschną, szczypiorek ponownie sadzimy, tym razem w doniczce. Ustawiamy doniczkę w słonecznym i ciepłym miejscu, podlewamy systematycznie i czekamy na odradzające się zielone odrosty. Po kilkunastu dniach mamy gotowy szczypiorek w doniczce. Szczypiorek w domu to świetny sposób na urozmaicanie przygotowywanych dań. Wcale nie musimy kupować drogich pęczków w sklepach, by móc rozkoszować się tym wiosennym smakiem.

Zobacz też: Jak przechowywać szczypiorek? Zachowaj jego świeżość na dłużej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.