Koniec z szorowaniem. Ten genialny trik na mycie piekarnika, pozwoli ci zaoszczędzić czas i pieniądze

Czyszczenie piekarnika potrafi zamienić się w przykry obowiązek i nierzadko kojarzy się z ogromnym trudem. Jednak wcale nie musi tak być. Istnieją proste sposoby na uczynienie kuchennych porządków łatwiejszymi. Dziś przedstawiamy prosty trik na łatwe i bezproblemowe czyszczenie kratek piekarnika.

Gdy jesteśmy posiadaczami piekarnika, z reguły wykorzystuje się go dość często. Regularnie pieczemy w nim aromatyczne ciasta, mięsa, podgrzewamy posiłki i przygotowujemy smakowite dania. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Przy częstym użytkowaniu, piekarnik potrafi się piekielnie ubrudzić, a czyszczenie go nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mimo to, każdy chce pochwalić się czystym i zadbanym piekarnikiem. Istnieje jednak prosty sposób, jak idealnie i bez wysiłku wyczyścić kratki, na których pieczemy, bo właśnie te najczęściej padają ofiarą najgorszego brudu.

Geniusz tkwi w prostocie

Obowiązki domowe wcale nie muszą utrudniać nam życia. Najważniejsze to znaleźć na nie dobry sposób. Z pomocą przychodzi tu jedna z użytkowniczek portalu TikTok o nicku mama_mila_, która popularność na platformie zdobyła dzięki krótkim filmikom pokazującym proste triki ułatwiające sprzątanie. W jednym z ostatnich nagrań, które w zaledwie trzy dni zdobyło ponad 25 tys. odsłon, przedstawia genialny sposób na pozbycie się zabrudzeń z kratek do pieczenia, bez konieczności męczącego szorowania ich godzinami. W końcu wiemy, jak trudno jest pozbyć się przypalonego tłuszczu. Kratki wystarczy umieścić w wannie z wodą i detergentem na całą noc. Ważny jest jednak jeszcze jeden element. 

Zobacz wideo Plamy z tłuszczu to częsty problem. Nie wiesz, jak je usunąć?

Jak wyczyścić kratki krok po kroku? Wystarczą ci cztery rzeczy

W wannie lub brodziku (jeśli jest wystarczająco głęboki) kładziemy duży ręcznik. Na nim ustawiamy zabrudzone kratki i zalewamy gorącą wodą. Każdy element musi być zanurzony pod wodą. Jeśli woda z kranu jest niewystarczająco ciepła, można śmiało zagrzać wodę w czajniku i dolać wrzątek do wanny. Na koniec dodajemy proszek do prania. Twórczyni filmiku, Chantel Mila podpowiada, że wystarczy jedna miarka detergentu, czyli około 29 gramów. Jeśli jednak myjemy dodatkowo tacki lub zabrudzone prowadnice na kratki do pieczenia (w niektórych modelach łatwo je wymontować), można dodać więcej wody i proszku. Całość pozostawiamy na całą noc do namoczenia. Gdy rano wyciągniemy kratki z wody, brud zejdzie przy delikatnym przetarciu ściereczką. Dzięki temu nie musimy męczyć się z szorowaniem lub używać silnych i drażniących detergentów. Od teraz mycie piekarnika będzie dużo przyjemniejsze.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: