Gdzie powinna zostać wyrzucona zużyta patelnia? Do jakich śmieci powinna trafić? Odpowiedź wcale niekoniecznie jest prosta. Powód? Na rynku pojawiły się produkty stworzone z kilka materiałów. Nie zawsze też wiemy, co zrobić np. z wyposażeniem kuchennym z teflonu. Można jednak stosować się do kilku wskazówek, które z pewnością ułatwią segregację.
Gdzie wyrzucić garnki i patelnie? Najmniej problemów powinniśmy mieć z najnowszym wyposażeniem kuchennym, które także się przecież zużywa i psuje. W jego przypadku powinniśmy najpierw kierować się wskazówkami producenta. Wystarczy z reguły odwiedzić jego stronę po to, by zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi utylizacji zużytego produktu. Niekiedy instrukcja pojawia się także na papierowym pudełku. Możemy jej tam szukać, o ile nie wyrzuciliśmy opakowania.
Gdzie wyrzucić patelnię teflonową? Kwestia jest istotna, bo chodzi tutaj o chyba najbardziej popularny typ patelni w polskich domach. Pojawiają się wprawdzie dyskusje co do tego, czy smażenie na takich akcesoriach jest zdrowe, ale i tak cieszą się one dużym powodzeniem. Przy ich utylizacji mamy jednak najwięcej wątpliwości: co do zasady jest to przecież przedmiot metalowy, który zabezpieczono jednak specjalną powłoką. Chodzi o wykonaną z fluoropolimeru warstwę nieprzywierającą PTFE.
Chociaż do tworzenia takiej patelni wykorzystano stal lub aluminium, to warstwa nieprzywierająca przylega do tego materiału bardzo mocno. Dlatego istnieją duże problemy z recyklingiem takich naczyń. Z tego powodu patelnia teflonowa powinna trafić do odpadów zmieszanych. Kiedy nadchodzi czas, aby pozbyć się takiego naczynia? Przestaje być użyteczne wtedy, gdy doszło do jakiegoś uszkodzenia powłoki skutkującego przypalaniem się potraw. Warto uważać, aby nie zarysować powłoki i regularnie ją konserwować. To powinno przedłużyć żywotność naczynia.
Jak radzić sobie z patelniami aluminiowymi i ceramicznymi? Ich nie warto wrzucać do odpadów zmieszanych. Warto pamiętać:
Zobacz też: Gdzie wyrzucić wytłaczanki, czyli co zrobić z opakowaniami po jajkach?