Gdzie wyrzucić patelnię? To wcale nie jest takie oczywiste. Poznaj najważniejsze zasady segregacji śmieci

Gdzie wyrzucić patelnię? W którym kontenerze umieścić garnki? Segregowanie odpadów powinno być dla nas obowiązkiem. Zdarza się jednak, że mamy obiektywne problemy z ich właściwym posortowaniem. Oto garść rad.

Patelnia: do jakich śmieci powinna trafić?

Gdzie powinna zostać wyrzucona zużyta patelnia? Do jakich śmieci powinna trafić? Odpowiedź wcale niekoniecznie jest prosta. Powód? Na rynku pojawiły się produkty stworzone z kilka materiałów. Nie zawsze też wiemy, co zrobić np. z wyposażeniem kuchennym z teflonu. Można jednak stosować się do kilku wskazówek, które z pewnością ułatwią segregację. 

Gdzie wyrzucić garnki i patelnie?

Gdzie wyrzucić garnki i patelnie? Najmniej problemów powinniśmy mieć z najnowszym wyposażeniem kuchennym, które także się przecież zużywa i psuje. W jego przypadku powinniśmy najpierw kierować się wskazówkami producenta. Wystarczy z reguły odwiedzić jego stronę po to, by zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi utylizacji zużytego produktu. Niekiedy instrukcja pojawia się także na papierowym pudełku. Możemy jej tam szukać, o ile nie wyrzuciliśmy opakowania. 

Zobacz wideo Złam zasady - pizza z patelni

Gdzie wyrzucić patelnię teflonową? 

Gdzie wyrzucić patelnię teflonową? Kwestia jest istotna, bo chodzi tutaj o chyba najbardziej popularny typ patelni w polskich domach. Pojawiają się wprawdzie dyskusje co do tego, czy smażenie na takich akcesoriach jest zdrowe, ale i tak cieszą się one dużym powodzeniem. Przy ich utylizacji mamy jednak najwięcej wątpliwości: co do zasady jest to przecież przedmiot metalowy, który zabezpieczono jednak specjalną powłoką. Chodzi o wykonaną z fluoropolimeru warstwę nieprzywierającą PTFE.

Chociaż do tworzenia takiej patelni wykorzystano stal lub aluminium, to warstwa nieprzywierająca przylega do tego materiału bardzo mocno. Dlatego istnieją duże problemy z recyklingiem takich naczyń. Z tego powodu patelnia teflonowa powinna trafić do odpadów zmieszanych. Kiedy nadchodzi czas, aby pozbyć się takiego naczynia? Przestaje być użyteczne wtedy, gdy doszło do jakiegoś uszkodzenia powłoki skutkującego przypalaniem się potraw. Warto uważać, aby nie zarysować powłoki i regularnie ją konserwować. To powinno przedłużyć żywotność naczynia.

Jak radzić sobie z innymi patelniami? Co z wyposażeniem aluminiowym i ceramicznym?

Jak radzić sobie z patelniami aluminiowymi i ceramicznymi? Ich nie warto wrzucać do odpadów zmieszanych. Warto pamiętać:

  • Patelnie aluminiowe są bardzo trwałe, lekkie i mogą być użytkowane przez bardzo wiele lat. Nie ma też ryzyka ich porysowania. Ich utylizacja jest dość prosta: wystarczy wyrzucić je do pojemnika na odpady metalowe. W przypadku pokrycia ich powłoką należy sprawdzić jej rodzaj. Niekiedy również będzie trzeba wrzucić taki produkt do pojemnika na odpady zmieszane.
  • Patelnie ceramiczne należą do tych, które łatwo się nagrzewają i dobrze czyszczą. Zwykle jednak tworzy się je, łącząc elementy ceramiczne z metalowymi. Najlepiej jest przed wyrzuceniem spróbować rozdzielić te części. Zwykle nie sprawia to trudności. Elementy metalowe powinny znaleźć się w pojemniku na odpady metalowe.

Zobacz też: Gdzie wyrzucić wytłaczanki, czyli co zrobić z opakowaniami po jajkach?

Więcej o:
Copyright © Agora SA