-
Haps
-
Jak przygotować
- Kiedy należy dodawać ogórki do zupy ogórkowej? Odpowiedni moment wyczujesz, obserwując mięso
Kiedy należy dodawać ogórki do zupy ogórkowej? Odpowiedni moment wyczujesz, obserwując mięso
Zupa ogórkowa jest zdecydowanie jedną z częściej gotowanych zup w polskich domach i nie ma w tym nic dziwnego - ogórkowa odpowiednio zrobiona jest po prostu pyszna. Tylko co zrobić, żeby wyszła idealna, esencjonalna, kwaśna i aromatyczna? Okazuje się, że zły moment dodania ogórków może zamienić aromatyczną zupę w obiadową klapę. Podpowiemy, jak wyczuć najlepszy moment.
Więcej przepisów na pyszne zupy znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Zupa ogórkowa jest banalnie prosta w wykonaniu. Zaczyna się oczywiście od bulionu i jeśli nie mamy pod ręką ugotowanego wcześniej wywaru z kości lub resztki wczorajszego rosołu, najlepiej ugotować bulion na bieżąco. Zupa ogórkowa najlepsza wychodzi na żeberkach lub mieszance wołowo-drobiowej. Oczywiście nie wolno zapomnieć o ziemniakach i włoszczyźnie. Tylko gdzie w tym wszystkim kiszone ogórki? Odpowiedź brzmi - na końcu. Starte ogórki dodajemy do zupy wówczas, kiedy zarówno mięso, jak i warzywa będą zupełnie miękkie i oddadzą do wywaru maksimum swojego smaku. Dlaczego to ważne? Kwas z ogórków "zamyka" zarówno mięso, jak i warzywa. Jeśli za szybko dorzucimy do zupy ogórki, może okazać się mdła i pozbawiona głębi.
Zupa ogórkowa - przepis na przepyszną domową zupę
Składniki:
- ok. 700 g żeberek wieprzowych
- 2 marchewki
- pół selera
- 2 pietruszki
- por
- kilka ziemniaków
- 1 słoik kiszonych ogórków (o pojemności mniej więcej 700 ml)
- sok z kiszonych ogórków (jeśli zupa wyjdzie za mało kwaśna)
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe
- pół pęczka koperku
- śmietana
- masło (opcjonalnie)
Sposób wykonania:
- Do garnka włóż pokrojone na części żeberka i zalej je zimną wodą. Wstaw na niewielki ogień i zagotuj. Zbierz powstałe szumowiny i dodaj kilka kulek ziela angielskiego i 3-4 listki laurowe. Gotuj na wolnym ogniu.
- Warzywa obierz i pokrój na kawałki. Dodaj do zupy. Całość gotuj przez ok. pół godziny, aż warzywa i mięso zaczną robić się miękkie.
- Ziemniaki pokrój w kostkę i dorzuć do zupy. Dodaj odrobinę soli i na wolnym ogniu gotuj do miękkości.
- Ogórki zetrzyj na tarce. Żeby podbić ich smak, podsmaż je na maśle przez 5 minut.
- Kiedy mięso będzie już całkowicie miękkie, możesz wyłowić z zupy włoszczyznę, pokroić na kawałki i ponownie dodać do garnka. Następnie dodaj kiszone ogórki i gotuj jeszcze 5-7 minut, by smaki się połączyły. Jeśli uważasz, że zupa jest za mało kwaśna, dodaj sok z kiszonych ogórków.
- Dopraw zupę do smaku solą, pieprzem i posiekanym koperkiem. Dodaj zahartowaną śmietanę i rozlewaj do talerzy.