Przepis na schabowe. Ania Starmach stosuje trik z folią do żywności. "Ważne"

Kotlety schabowe to, obok kotletów mielonych, prawdopodobnie najpopularniejsze danie mięsne w polskich domach. Nic zatem dziwnego, że wiele osób chce mieć pod ręką przepis na nie. Niektórzy sięgają po receptury rodzinne, inni szukają przepisów gwiazd. Mamy dla was przepis na schabowe Ani Starmach. Jurorka podzieliła się w nim patentem na to, jak nie przedziurawić mięsa.

Więcej przepisów i porad kulinarnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak zrobić schabowe? Nie kupuj gotowych płatów

Teoretycznie kotlety schabowe nie są trudne do zrobienia. Wystarczy rozbić mięso, a następnie obtoczyć je w kilku produktach, by uzyskać panierkę, i usmażyć. W praktyce jednak schabowe dość łatwo zepsuć. Wszystko zaczyna się oczywiście na etapie kupowania mięsa. Tomasz Strzelczyk w niedawnej rozmowie z Haps.pl wyjawił nam, że zawsze wybiera schab z kością. Mięso ma wówczas, jego zdaniem, głębszy smak.

Co więcej - kawałki schabu z kością są dość grube, dlatego po ubiciu mięsa tłuczkiem kotlety nie będą zbyt cienkie, ale nieco grubsze, a co za tym idzie - soczyste i delikatne. Schabowe z kością znajdziemy również w przepisie słynnej kucharki, Lucyny Ćwierczakiewiczowej w jej książce "365 obiadów za pięć złotych" z 1860 roku.

Wybranie schabu bez kości nie jest oczywiście błędem. To raczej kwestia indywidualnych preferencji. Ponadto schab bez kości częściej dostaniemy w sklepach niż taki z kością. Warto jednak zwrócić uwagę na wygląd mięsa. Powinno mieć ładny, różowy kolor. Nie może być matowe i blade. Powinno się lekko błyszczeć i być lekko wilgotne, ale bez przesady - gdy wokół schabu pływa woda, lepiej go nie kupować.

Strzelczyk podpowiada także, by wystrzegać się kupowania gotowych, rozbitych już płatów mięsa na kotlety. Maszyny najczęściej rozszarpują włókna, przez co schabowe po usmażeniu wychodzą suche i wiórowate.

Drugi błąd, który według Strzelczyka jest popełniany w wielu polskich domach, to zbyt cienkie rozbijanie mięsa tłuczkiem. "Zbyt cienko rozbite mięso nie ma smaku i staje się łykowate" - mówi kucharz.

Duże znaczenie ma również tłuszcz, na którym się smaży. Większość osób robi to na oleju roślinnym, Strzelczyk wybiera jednak smalec. Uważa, że mięso jest wówczas smaczniejsze, a ponadto smalec ma wysoką temperaturę dymienia, a to ważny aspekt podczas smażenia.

Zobacz wideo A może masz ochotę na kotlety z kurczaka? Sprawdź nasz przepis na kotlety siekane

Przepis na schabowe Ani Starmach. Gwiazda stosuje trik z folią

Skoro już wiecie, jak wybrać odpowiednie mięso, pora poznać przepis na schabowe. Nasza propozycja to przepis z oficjalnej strony Ani Starmach, który jest prosty i szybki. Jurorka programu MasterChef podczas rozbijania kotletów sięga po folię do żywności. Po co? Żeby uniknąć błędu, który często zdarza się w kuchni - przedziurawienia mięsa. Listę składników oraz instrukcję krok po kroku znajdziecie poniżej:

Składniki:

  • 400 g schabu,
  • łyżka mąki,
  • jajko,
  • 2 łyżki bułki tartej,
  • sól i pieprz do smaku,
  • tłuszcz do smażenia*.

Przepis na schabowe Starmach uwzględnia olej rzepakowy, gwiazda podkreśla jednak, że tradycyjnie kotlety smaży się na smalcu.

Sposób przygotowania:

Mięso kroimy na kotlety. Każdy kładziemy na kawałku folii spożywczej, a następnie przykrywamy go nią również z wierzchu. Tłuczkiem równomiernie rozbijamy kotlety. "Ważne, aby nie przedziurawić mięsa (dlatego stosujemy folię)" - pisze Anna Starmach.

Następnie doprawiamy kotlety solą i pieprzem. Każdy kawałek obtaczamy najpierw mące, potem w jajku, a na końcu w bułce tartej. Smażymy kotlety na rozgrzanym tłuszczu z obu stron, aż się ładnie zarumienią. Odsączamy na ręczniku papierowym i podajemy schabowe z ulubionymi dodatkami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.