Czy wiesz, kiedy siać pomidory? To już niedługo, więc lepiej się przygotuj. Poznaj kalendarz wysiewu warzyw

Okrągłe, soczyste i aromatyczne. Dokładnie za to kochamy pomidory. To pyszne warzywo jest na dodatek zdrowe i możesz je zasadzić nawet na własnym balkonie. Warto jednak wiedzieć, kiedy siać pomidory, żeby już latem cieszyć się własnym ogródkiem warzywnym.

Uprawa pomidorów nie należy do najtrudniejszych zadań ogrodniczych, choć trzeba mieć minimalną wiedzę na ten temat. Jeśli wybierzemy odmianę odporną na błędy nowicjuszy, bez większych problemów uda nam się wyhodować dorodny krzew i wcale nie potrzebujemy do tego własnego ogrodu. Tak długo, jak nie mieszkamy w zimnym klimacie, pomidory doskonale będą się miały w naszych mieszkaniach i na balkonach. Warto się odpowiednio przygotować i dowiedzieć, kiedy siać pomidory, by nie przegapić tego ważnego momentu.

Kiedy siać pomidory? Można zacząć jeszcze zimą

Rozsadę pomidorów najlepiej rozpocząć w marcu, choć można zacząć już w drugiej połowie lutego. Są to jednak warzywa ciepłolubne i po około 10-11 tygodniach sadzonki będziemy wsadzać do ziemi np. doniczek na balkonie i ważne, by wówczas było już ciepło. Z tego powodu najlepiej pomidory siać w pierwszej połowie marca lub nawet w kwietnia, tak by wyrośnięte sadzonki wsadzić do doniczek, skrzynek lub gruntu już po tzw. zimnych ogrodnikach.

Zobacz wideo Klopsiki z soczewicy w sosie pomidorowym

Sianie bezpośrednio do gruntu? Na to masz tylko miesiąc

Sprawa ma się nieco inaczej jeśli chcemy zasiać pomidory od razu go gruntu lub doniczki z ziemią. Warto mieć jednak na uwadze, że sadząc pomidory w ten sposób możemy skazać swoje działania na niepowodzenie. Taka uprawa jest niezwykle trudna ze względu na zmienne warunki pogodowe. Nasiona powinniśmy sadzić między 15. kwietnia a 15. maja. W tym okresie temperatura powinna być odpowiednia, jednak trzeba liczyć się z tym, że jeszcze w połowie mają zdarzają się nocne przymrozki. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną folię lub inne okrycie, którym ochronimy swoje sadzonki.

Teraz gdy wiesz, kiedy siać pomidory, nie pozostaje nic innego jak zakupić nasiona, ziemię oraz doniczki i wyczekiwać pierwszych tygodni wiosny.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: