Kaszubska zupa bańtkowa wpisana na listę produktów regionalnych. Lokalny rarytas bazuje na flądrach

Lista produktów regionalnych to spis docenionych dań, które zapisały się na kartach lokalnej historii. Obok czerniny czy zupy brukwiowej na gęsinie znalazł się tam też kaszubski specjał - zupa bańtkowa. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się lokalny rarytas, jak go przygotować i jakie składniki są kluczowe dla perfekcyjnego smaku.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dobra pochodzące z różnych województw zaczynają być coraz bardziej doceniane, m.in. dzięki liście produktów regionalnych. Na Podhalu królują oscypki i bryndza, na Śląsku mięsne przysmaki, z kolei nad morzem ryby. Warto podkreślić, że ostatnim daniem, które zapisało się na kartach tradycyjnych dań jest kaszubska zupa bańtkowa.

Lista produktów regionalnych powiększyła się o rarytas rodem z Kaszub

Na liście produktów regionalnych, uchwalanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, znaleźć można wiele smacznych dań, wypieków, trunków i lokalnych specjałów. 5 stycznia 2023 roku wpisana została na nią także kaszubska zupa bańtkowa, która jest tam przygotowywana od pokoleń. Ostatnia inicjatywa to pomysł Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego Szlakiem Północy. Jak wyjaśnia prezes stowarzyszenia Elżbieta Szwedko: 

To już czwarta wnioskowana przez nas potrawa, która znalazła się na liście ministerstwa. Są już na niej: helskie anchovis, bretlingi kaszubskie i śledź mancowy po kaszubsku

- czytamy na portalu gp24.pl.

Lokalny rarytas wyróżnia się ciekawym smakiem i głębokim aromatem. Kaszubska zupa bańtkowa przyrządzana jest na bazie świeżych, młodych fląder zwanych właśnie bańtkami. Ryby te, choć ościste, są w tamtejszej kuchni bardzo cenione. Jak uważają kaszubskie gospodynie, kluczem do sukcesu są małych rozmiarów flądry, spora porcja ziemniaków oraz receptura przekazywana z pokolenia na pokolenie. 

Zobacz wideo Kuchenne katastrofy. Jak uratować zbyt słoną lub za tłustą zupę? Jak wyczyścić przypalony garnek?

Przepis na tradycyjną, kaszubską zupę bańtkową 

Składniki: 

  • 3 kg świeżej flądry, 
  • 4 l wody,
  • 2 kg ziemniaków, 
  • 1,5 kg włoszczyzny - marchew, seler, pietruszka, por,
  • cebula,
  • pęczek koperku i natki,
  • 4 liście laurowe,
  • 8 szt. ziela angielskiego,
  • pieprz czarny ziarnisty,
  • sól,
  • gałka muszkatołowa,
  • wiejska śmietana. 

Sposób przygotowania: 

  1. Zaczynamy od umycia i przygotowania ryby oraz obrania i pokrojenia warzyw. 
  2. Do dużego garnka wlewamy wodę, dodajemy całą włoszczyznę, przyprawy i cebulę. Gotujemy, aż wszystkie warzywa zrobią się miękkie. Po tym czasie odcedzamy wywar i dodajemy tuszki flądry. 
  3. Gotujemy 20 minut, następnie wyciągamy ryby - ważne, by wówczas mięso odchodziło od ości. 
  4. Warzywa z wywaru drobno kroimy, dodajemy do garnka razem z poszatkowaną natką i koperkiem. Zupę gotujemy kolejne 10 minut. 
  5. Następnie przelewamy do talerzy z ugotowanymi ziemniakami i zieleniną i kawałkami ryby. 
  6. Wskazówka: zupę można dodatkowo zabielić, warto jednak pamiętać, by wcześniej zahartować nabiał. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.