Kiedy jest tłusty czwartek w 2023 roku? Tego dnia nie żałuj sobie pączków, faworków i innych słodkości

Od lat celebrujemy koniec karnawału, przyrządzając różne pyszności. Kiedy jest tłusty czwartek i skąd się wzięło to święto? Już niebawem cukiernie, biura i urzędy będą częstować się pączkiem.
Zobacz wideo Tłusty Czwartek. Kolejka pod najstarszą pączkarnią w Warszawie

Kiedy jest tłusty czwartek w 2023 roku? To pytanie jest zasadne, ponieważ data tej wielowiekowej tradycji jest ruchoma. Wiele zależy od tego, kiedy zakończy się okres karnawału i rozpocznie Wielki Post.

Ostatnie dni karnawału, czyli kiedy jest tłusty czwartek w 2023?

Tradycja tłustego czwartku nawiązuje do chrześcijańskich zwyczajów państwa polskiego. Jest to bowiem symbol kończącego się okresu karnawału i nadchodzącego Wielkiego Postu. Święto jest ruchome, ale zawsze przypada na 52 dzień przed Wielkanocą. 

Tłusty czwartek w 2023 roku będzie 16 lutego. Zmienia się nie tylko dzień, w przeszłości bywały sytuacje, że święto zajadania pączków, faworków, czy innych pyszności przypadało na marzec. Wszystko zależy od tego, kiedy w danym roku przypada Święto Zmartwychwstania Pańskiego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tradycja tłustego czwartku. Pogańskie korzenie zwyczaju?

Mimo tego, iż tłusty czwartek kojarzony jest datą wyznaczającą koniec karnawału i okres przygotowania się do postu, to jednak korzenie z pozoru chrześcijańskiej tradycji sięgają nieco dalej.

Od czasów, kiedy Polska przyjęła chrzest, tłusty czwartek stał się symbolem końca hucznych zabaw. Oznaczał, że kolejna nadchodząca środa będzie Środą Popielcową i początkiem Wielkiego Postu. Jednak początki tradycji przyrządzania pączków i innych sytych potraw mają swoje źródło w pogaństwie.

Dawniej był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ludzie pili wino, jedli tłuste dania, a dodatkową zagryzką były wówczas pączki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną. Pieczenie pączków na słodko pojawiło się w Polsce dopiero w XVI wieku, jednak nie było w nich marmolady, a w środku umieszczano migdał lub orzeszek. Ten, kto trafił na taką sztukę, miał cieszyć się powodzeniem i dobrobytem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.