Polacy poprosili AI o stworzenie menu w restauracji. Efekt może zaskoczyć

W ostatnich tygodniach wszyscy możemy zaobserwować niezwykłe zainteresowanie możliwościami sztucznej inteligencji. Eksperci testują technologię AI na różnych płaszczyznach, a ta radzi sobie (zazwyczaj) doskonale. Ostatnio sztuczna inteligencja musiała wykazać się w kuchni i ku zdziwieniu innych, przygotowane menu było świetne.

Gdańska restauracja "Masna Micha" postanowiła, sprawdzić, jak poradzi sobie sztuczna inteligencja na stanowisku szefa kuchni. Technologia AI nie tylko musiała stworzyć przepisy od zera, lecz także uwzględnić cenę dania, by ta nie przekraczała 25 złotych. Jednocześnie koszty składników nie powinny być wyższe niż 30 proc. wartości potrawy.

Sztuczna inteligencja lepsza od człowieka?

Właściciele "Masnej Michy" zapowiedź nietypowej "współpracy" ogłosili w jednym z facebookowych postów.

Nawiązaliśmy jednodniową współpracę z kimś, kto podobno zna więcej przepisów niż Magda Gessler i Robert Makłowicz razem wzięci.

Współpraca z technologią AI zaowocowała dwoma przepisami na znakomite bowle (mieszanka warzyw, sosów, mięs etc. podana w misce) oraz wrapa. Niestety, zanim pozycje trafiły do menu, trzeba się było trochę namęczyć. Praca z Chatem GPT wymaga cierpliwości. Początkowo sztuczna inteligencja proponowała nudne i przewidywalne pomysły. Dopiero odpowiednie nakierowanie AI oraz kilkukrotne próby zaowocowały pozycjami godnymi umieszczenia w menu gdańskiej restauracji. Na razie nie zanosi się więc na to, żeby sztuczna inteligencja miała być konkurencją dla szefów kuchni, może jednak być doskonałym narzędziem pomocniczym.

Zobacz wideo Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"

W menu znalazły się między innymi wege pyszności

Sztuczna inteligencja zaproponowała bowle w wersji mięsnej oraz wegańskiej. BowlGPT, bo tak nazwano pozycję stworzoną we współpracy z AI, to bowl z kaszą jaglaną, gotowanymi warzywami, kimchi, orzechami, grillowanym indykiem lub z krakersami z ciecierzycy (w wersji wegańskiej) i dressingiem na bazie pasty miso i sosu sojowego.

Z kolei WrapGPT wypełniony jest warzywami, fetą, krewetkami i sosem tzatziki. Dania są już dostępne, więc jeśli chcecie sprawdzić, jak sztuczna inteligencja poradziła sobie na stanowisku szefa kuchni, możecie się o tym przekonać w restauracji "Masna Micha" w Gdańsku. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.