Więcej przydatnych ciekawostek kulinarnych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Pamiętacie te czasy, kiedy w planach był sprawdzian z matematyki lub nieprzeczytanej lektury i w przypływie desperacji przez myśl przechodziło nam zjedzenie surowego ziemniaka, żeby się rozchorować i zostać w domu? To oczywiście skrajnie nieodpowiedzialne i mam nadzieję, że nikt nie próbował zjeść surowej bulwy - to może skończyć się tragicznie.
Oczywiście ziemniaki są fantastyczne pod każdą postacią, ale tylko i wyłącznie po obróbce, ponieważ ziemniak to warzywo, którego bezwzględnie nie można jeść na surowo. Zjedzenie takiego ziemniaka spowoduje poważne problemy żołądkowe, gorączkę, a odpowiedzialna jest za to solanina - związek chemiczny występujący w surowych bulwach. Zatrucie solaniną w skrajnych wypadkach może grozić zgonem.
Innym warzywem, którego nie powinno spożywać się na surowo, jest niezbędny składnik musaki, czyli bakłażan. To smaczne warzywo także zawiera dość duże ilości szkodliwej dla zdrowia solaniny. Innym powodem, dla którego nie zaleca się jedzenia surowego bakłażana jest jego smak - surowy bakłażan na twardą, niesmaczną skórkę oraz gorzki miąższ. Żeby mieć przyjemność z jedzenia tego południowego warzywa, należy go upiec lub ugrillować, koniecznie z solą i ziołami.
Fasola i inne warzywa strączkowe także wymagają obróbki, by nam nie zaszkodzić i nie zaburzyć wchłaniania korzystnych związków odżywczych. Zjedzenie surowej fasolki może być niebezpieczne dla osób z wrażliwym przewodem pokarmowym, ponieważ są ciężkostrawne. Na surowe strączki powinny uważać także osoby z niedoborami żelaza.
Warto uważać także na warzywa zawierające sporą ilość szczawianów, które negatywnie wpływają na układ nerwowy i pracę nerek, a także mogą przyczynić się do powstania niedoborów witaminy D bardzo potrzebnej w naszej szerokości geograficznej, a także magnezu. Są to między innymi surowy szpinak, rabarbar oraz szczaw. Oczywiście, jeśli zjemy w sałatce surowe liście szpinaku, nie powinniśmy poczuć się źle, jednak regularne spożywanie surowego szpinaku nie wpłynie korzystnie na nasze zdrowie, głównie ze względu na to, że to jedno z warzyw, które dopiero po obróbce termicznej stają się zdrowe. Duszony lub gotowany szpinak jest bogaty w wapń, magnez i żelazo, zupełnie odwrotnie niż w surowej wersji.