Pizza i cebularz w jednym. Francuski placek drożdżowy będzie palce lizać, ale odpowiednio przygotuj cebulę

Pissaladiere to trudna nazwa francuskiego wypieku, który przypomina połączenie pizzy i cebularza. To delikatne ciasto drożdżowe z karmelizowaną cebulką i innymi pysznymi dodatkami, a przepis jest banalnie prosty. O czym trzeba pamiętać, by pizzularz lub cebulizza była palce lizać? Odpowiednio zajmij się cebulą i uwolnij jej ukryty potencjał - tutaj sól nie jest potrzebna.

Więcej przepisów na pocieszające węglowodany znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Kuchnia francuska ma wielu miłośników w kraju nad Wisłą i jednym z jej flagowych przysmaków jest pissaladiere, czyli ciasto drożdżowe, przypominające pizzę na grubym spodzie, ale zamiast sosu pomidorowego i sera znajdziemy na nim apetyczną, brązową, lśniącą cebulkę i kilka innych dodatków, między innymi anchois i oliwki. Jak przygotować prowansalską przekąskę i zaskoczyć bliskich niezwykłym połączeniem smaków? Już mówimy i zdradzamy sekret idealnej cebulki - znasz go z przepisu na zupę cebulową. Będzie palce lizać, ale pamiętaj, żeby nie solić cebuli podczas duszenia - ma uwolnić swoją naturalną słodycz.

Francuski pizzolarz - pissaladiere z cebulką

Składniki na ciasto:

  • 0,5 kg mąki pszennej średniego typu przemiału (świetnie sprawdzi się typ 650)
  • 7 g drożdży instant
  • ok. 300 ml letniej wody
  • łyżeczka soli
  • płaska łyżeczka cukru
  • 2 pełne łyżki oliwy z oliwek

Dodatki:

  • 5 sporych cebul
  • 2 ząbki czosnku
  • solidna łyżka masła
  • łyżka oliwy
  • ocet balsamiczny
  • pieprz, zioła prowansalskie
  • kilka czarnych oliwek
  • kilka płatów anchois (jeśli nie lubisz, użyj kawałków tuńczyka w sosie własnym lub cienkie słupki solonych śledzi)

Sposób wykonania:

  1. Zacznij oczywiście od przygotowania ciasta drożdżowego. Do miski przesiej mąkę, dodaj suche drożdże, cukier i sól oraz połowę 150 ml ciepłej wody i oliwę. Zacznij zagniatać, stopniowo dolewając resztę wody.
  2. Energicznie zagnieć ciasto, a kiedy będzie już gładkie i jednolite, uformuj je w kulę, a miskę, w której się znajduje, szczelnie owiń folią spożywczą i odłóż w ciepłe miejsce, by ciasto urosło. Może to potrwać nawet 1,5 godziny - ciasto musi co najmniej podwoić swoją objętość. 
  3. Kiedy ciasto wyrasta, przygotuj cebulę. Obierz ją z łupin i pokrój w piórka. Przygotuj głęboką patelnię, najlepiej z grubym dnem i rozgrzej na niej łyżkę masła oraz łyżkę oliwy. Następnie dodaj cebulę i na niewielki ogniu duś ją, co jakiś czas mieszając, by się nie przypaliła. 
  4. Cebula nie może się smażyć - kiedy pod wpływem temperatury puści naturalny sok, powinna się w nim dusić, aż zmieni kolor na brązowy. Duszenie cebuli może potrawa nawet pół godziny lub dłużej, w zależności od mocy palnika, grubości piórek i patelni. 
  5. Kiedy cebula będzie już złotobrązowa i błyszcząca, dodaj do niej odrobinę pieprzu, płaską łyżkę ziół prowansalskich i odrobinę octu balsamicznego - 1,5 łyżki wystarczy. Dokładnie wymieszaj i duś jeszcze przez 5 minut. 
  6. Wyrośnięte ciasto przełóż na blat podsypany mąką i kilka razu rzuć nim, by pozbyć się nadmiaru powietrza. Następnie rozwałkuj je na placek w dowolnym kształcie o grubości ok. 1,5 cm. Ciasto połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. 
  7. Na ciasto wyłóż podduszoną cebulę i równomiernie ją rozprowadź. Następnie ułóż kawałki anchois lub innej ulubionej ryby, a także kilka przekrojonych czarnych oliwek. 
  8. Tak przygotowane pissaladiere włóż do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni. Piecz przez 20 minut.
Więcej o:
Copyright © Agora SA