Tłusty czwartek 2023. Korzenie tej tradycji wcale nie nawiązują do chrześcijaństwa

Tłusty czwartek 2023 to święto wszystkich łasuchów. Dziś bez wyrzutów sumienia możemy zajadać się słodkimi wypiekami, nie zapominając, że prawdziwym symbolem tego dnia są pączki z rozmaitymi nadzieniami. Skąd jednak wziął się zwyczaj słodkiego świętowania?
Zobacz wideo Ile jest wart przepis na pączki z Górczewskiej? "Nie ma pani takich pieniędzy"

Tłusty czwartek 2023 już dziś. Tradycja corocznego objadania się pączkami, faworkami i innymi słodkościami to jeden z naszych ulubionych obrzędów. I chociaż dziś jest to zapowiedź zbliżającego się końca karnawału, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że popularne święto ma swoje korzenie jeszcze w czasach pogan.

Słodka tradycja zwiastująca Wielki Post

Tradycja tłustego czwartku to święto obchodzone od wieków. Jednak jego data jest ruchoma i zależna od tego, w jakim terminie będzie Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Niezmiennie tłusty czwartek wypada na 52 dni przed Wielkanocą. W 2023 roku tradycja objadania się pączkami, faworkami i innymi słodkościami przypada na 16 lutego. 

Choć w Polsce świętowanie tłustego czwartku jest znane od XIII wieku, to jednak obchodzenie święta różniło się od obecnej wersji. Na Śląsku po wsiach wędrowali przebierańcy, a w Małopolsce odbywał się comber, podczas którego przebrane kobiety kroczyły w pochodzie ze słomianą kukłą. Po dotarciu na Krakowski Rynek rozbiegały się i ganiały mężczyzn. Dawniej zamiast nazwy tłusty czwartek używano określenia zapusty.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tłusty czwartek 2023. Skąd wzięła się tradycja?

Tłusty czwartek kojarzy się nam z zakończeniem karnawału i zbliżającym się postem. Jednak okazuje się, że korzenie dzisiejszej tradycji sięgają znacznie dalej. Zanim Polska przyjęła chrzest, słowiańscy poganie mieli swoje święta i zwyczaje. Do jednego z nich zaliczamy obecny tłusty czwartek.

Wówczas celebrowano zbliżającą się wiosnę. Ludzie urządzali uczty, podczas których spożywali tłuste potrawy i pili wino. Tradycyjną przekąską były pączki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną. Słodka wersja pączków pojawiła się dopiero w XVI wieku. Mimo to wewnątrz nie było konfitury z róży a migdał

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.