Zapomniana zupa, której nie trzeba przedstawiać pokoleniu PRL. Smak ogonówki podkręcą dwie przyprawy i trik z mięsem

Zupa ogonowa to trochę zapomniane danie, głównie przez swój słaby PR i traktowanie jej po macoszemu przez kucharki stołówkowe w PRL. Jednak ogonówka ma potencjał na bycie wyrafinowanym daniem godnym najlepszych restauracji. Jak zrobić zupę ogonową, żeby była esencjonalna i aromatyczna? Warto wiedzieć, jak obejść się z mięsem - przyda się patelnia i mocny ogień. No i oczywiście przyprawy - ostra papryka i majeranek to podstawa.

Więcej przepisów na kultowe polskie zupy znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Zupa ogonowa kiedyś gościła na polskich stołach dość często i w czasach PRL syciła brać robotniczą w pracowniczych stołówkach oraz dzieci w szkołach. Niestety, teraz ogonówka straciła na popularności, a wielka szkoda, ponieważ to zupa z ogromnym potencjałem. Niestety - trzeba wiedzieć, jak ten potencjał wydobyć. To zupa dość wymagająca i w przeciwieństwie do np. pomidorowej, łatwo ją zepsuć i sprawić, że raczej nie będziemy zachwycać się jej smakiem. Na szczęście my wiemy doskonale, jak zrobić taką ogonówkę, żeby każdy poprosił o dokładkę. 

Zapomniana zupa - ogonówka

Składniki:

  • ok. 1 kg ogonów wołowych (może być więcej, smak będzie intensywniejszy)
  • ok. 1 kg kości wołowych 
  • 2 marchewki, 1 pietruszka, pół selera, por, cebula
  • kilka ziemniaków
  • 3-4 ząbki czosnku
  • masło i mąka na zasmażkę
  • koncentrat pomidorowy
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek, ostra papryczka, gałka muszkatołowa

Sposób wykonania:

  1. Oczyszczone ogony wołowe oraz kości włóż do garnka i zalej zimną wodą. Następnie ustaw palnik na minimalną moc, dodaj ziele angielskie i liście laurowe. Gotuj 1,5 godziny, a kiedy pojawią się szumowiny, zdejmij je.
  2. Do gotującego się mięsa dodaj sól oraz włoszczyznę (cebulę możesz opalić nad palnikiem). Gotuj kolejne 40 minut. Kiedy mięso ogonów zacznie robić się miękkie, dołóż ziemniaki i gotuj do miękkości. 
  3. Ugotowane do miękkości ogony wyjmij z wywaru i oddziel mięso. Wyjmij także kości wołowe, które oddały do zupy cały swój smak. Mięso z ogonów rozszarp widelcem i połóż na porządnie rozgrzanej patelni z łyżką masła. 
  4. Mięso podsmażaj krótko na mocnym ogniu. Następnie dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę oraz majeranek. Kiedy przyprawy uwolnią smak, a mięso się zarumieni, zawartość patelni wrzuć do zupy.
  5. Na tej samej patelni rozpuść kolejną łyżkę masła, dodaj łyżkę mąki i płaską łyżeczkę ostrej papryki. Energicznie mieszaj zasmażkę, a kiedy będzie już miała odpowiednią konsystencję, wlej na patelnię chochlę zupy. Wymieszaj i dodaj do garnka.
  6. Dokładnie wymieszaj zupę i dodaj koncentrat pomidorowy do smaku oraz gałkę muszkatołową. W razie potrzeby dopraw solą i pieprzem. Ogonówkę podawaj gorącą z kromką świeżego pieczywa.
Więcej o: